reklama
 
 

Iráckých voleb se zúčastnilo 62 procent voličů

8. 3. 2010 17:00
Barack Obama potvrdil, že vojáky USA stáhne ze země do konce roku 2011

Bagdád - Nedělních parlamentních voleb v Iráku se zúčastnilo 62 procent registrovaných voličů. Na tiskové konferenci to řekl předseda irácké volební komise Faradž Hajdarí.

Jedná se o nižší účast než při předchozích parlamentních volbách roku 2005, kdy se přes nebezpečnější situaci v zemi k urnám dostavilo 76 procent oprávněných voličů. Na druhou stranu jde o vyšší číslo, než v případě loňských provinčních voleb, kdy jich hlasovala jen o něco více než polovina.

Předběžné výsledky voleb má Nezávislá ústřední volební komise (IHEC) oznámit během několika dní, pravděpodobně ve čtvrtek.

Za „milník" irácké historie označil volby americký prezident Barack Obama, který zopakoval svůj slib ukončit bojové operace v Iráku do konce srpna letošního roku. USA prý také hodlají dodržet smlouvu SOFA, která jako termín odchodu posledního amerického vojáka ze země určuje 31. prosinec 2011.

„Budeme pokračovat se zodpovědným stahováním sil Spojených států z Iráku," řekl Obama v neděli novinářům na trávníku Bílého domu. „Budeme dále radit a asistovat iráckým bezpečnostním silám, podílet se na protiteroristických operacích našich iráckých partnerů a chránit naše jednotky a civilisty. A na konci příštího roku, budou všechny americké jednotky z Iráku pryč."

Ve volbách o přízeň voličů bojovalo 6200 kandidátů, kteří se ucházeli o 325 parlamentních křesel. Během volebního dne došlo k řadě útoků, při kterých zemřelo 36 lidí.

autor: Zahraničí | 8. 3. 2010 17:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama