Iráckých voleb se zúčastnilo 62 procent voličů

Zahraničí Zahraničí
8. 3. 2010 17:00
Barack Obama potvrdil, že vojáky USA stáhne ze země do konce roku 2011
Každý, kdo přichází volit, může být nebezpečný.
Každý, kdo přichází volit, může být nebezpečný. | Foto: Reuters

Bagdád - Nedělních parlamentních voleb v Iráku se zúčastnilo 62 procent registrovaných voličů. Na tiskové konferenci to řekl předseda irácké volební komise Faradž Hajdarí.

Jedná se o nižší účast než při předchozích parlamentních volbách roku 2005, kdy se přes nebezpečnější situaci v zemi k urnám dostavilo 76 procent oprávněných voličů. Na druhou stranu jde o vyšší číslo, než v případě loňských provinčních voleb, kdy jich hlasovala jen o něco více než polovina.

Předběžné výsledky voleb má Nezávislá ústřední volební komise (IHEC) oznámit během několika dní, pravděpodobně ve čtvrtek.

Za „milník" irácké historie označil volby americký prezident Barack Obama, který zopakoval svůj slib ukončit bojové operace v Iráku do konce srpna letošního roku. USA prý také hodlají dodržet smlouvu SOFA, která jako termín odchodu posledního amerického vojáka ze země určuje 31. prosinec 2011.

„Budeme pokračovat se zodpovědným stahováním sil Spojených států z Iráku," řekl Obama v neděli novinářům na trávníku Bílého domu. „Budeme dále radit a asistovat iráckým bezpečnostním silám, podílet se na protiteroristických operacích našich iráckých partnerů a chránit naše jednotky a civilisty. A na konci příštího roku, budou všechny americké jednotky z Iráku pryč."

Ve volbách o přízeň voličů bojovalo 6200 kandidátů, kteří se ucházeli o 325 parlamentních křesel. Během volebního dne došlo k řadě útoků, při kterých zemřelo 36 lidí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy