Bezpečnostní složky v Iráku zabily osm demonstrantů. Snažily se lidi vytlačit z mostů

ČTK ČTK
28. 11. 2019 9:07
Bezpečnostní složky ve čtvrtek při protestech v jihoiráckém městě Násiríja zabily nejméně osm demonstrantů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na lékařské a policejní zdroje.
Demonstranti v Iráku zapálili budovu íránského konzulátu
Demonstranti v Iráku zapálili budovu íránského konzulátu | Foto: Reuters

Policisté se snažili protestující vytlačit ze dvou mostů, více než 20 osob utrpělo při potyčkách zranění. Dva lidé jsou v kritickém stavu. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Irák ve čtvrtek oznámil, že v reakci na protesty vznikají v jednotlivých provinciích takzvané krizové buňky, tvořené zástupci armády i úřadů, které budou mít za úkol demonstrace potlačit.

V Nadžafu na jihu Iráku, který je náboženským centrem šíitů, demonstranti ve středu večer zapálili budovu íránského konzulátu. Personálu se podařilo uprchnout zadním východem a nikdo nebyl zraněn. Na Írán se zaměřovali demonstranti už v minulých dnech, protože v Teheránu vidí tvůrce zkorumpovaného politického systému ve své zemi. Většinou se při minulých akcích pálily íránské vlajky.

Teherán ve čtvrtek v reakci na incident vyzval irácké úřady, aby zasáhly proti útočníkům, kteří budovu zapálili. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví žádal "rozhodné a efektivní kroky proti agresorům".

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí. Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy