V 11 letech ji unesl Islámský stát, teď chce jezídka domů. Hranice ale zavřel virus

ČTK ČTK
6. 5. 2020 20:05
Bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS) unesli iráckou jezídku Lajlu Ajduovou, když jí bylo 11 let. Teď, po dlouhém odloučení a životu mezi teroristy, v odlišném jazykovém i náboženském prostředí, se jí podařilo ze Sýrie kontaktovat svou rodinu v Iráku. Dívka, jíž je nyní 17 let, by se chtěla vrátit domů, ale brání jí v tom epidemie koronaviru.
Jezídka v iráckém uprchlickém táboře si nasazuje roušku kvůli koronaviru - ilustrační foto.
Jezídka v iráckém uprchlickém táboře si nasazuje roušku kvůli koronaviru - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hranice mezi Irákem a Sýrií zůstává zavřená, píše agentura AFP. "Počítám dny, kdy se s nimi setkám," říká o svých příbuzných dívka, která nyní žije u syrských jezídů v severovýchodní Sýrii.

Na svobodu se jí podařilo dostat zhruba před rokem, IS ji zadržoval do posledních hodin svého chalífátu, který kurdské jednotky porazily definitivně v pohraničním Baghúzu loni v březnu. Právě když se dívka chystala do Iráku, zavřela se hranice.

"Teď za nimi nemohu kvůli koronaviru. Když jsme se zkontaktovali na WhatsAppu, řekli mi, abych přijela. Ale začal koronavirus, musela jsem zůstat, neměla jsem na vybranou," řekla dívka.

Radikálové ji unesli v roce 2014, když obsadili historické území jezídů v horách u Sindžáru na severu Iráku. Stejně jako ona skončilo mnoho žen a dívek z této nábožensko-etnické skupiny, jejíž jádro tvoří iráčtí Kurdové. Členové IS si z těchto žen udělali otrokyně, někteří se s nimi oženili.

Tak skončila i Lajla, která byla přinucena provdat se za jednadvacetiletého muže z IS. "První dva roky jsem stále vzpomínala na domov, pak jsem si zvykla," říká dívka oděná nyní do džínů a svetru. Myslívala na rodiče i kamarádky.

Nutili ji nosit závoj a přijmout víru

S radikály se musela přesunout do Sýrie a tam pak putovala z vesnice do vesnice, až nakonec uvázla v Baghúzu na východě Sýrie. Její manžel byl zabit při náletu. Když kurdské jednotky podporované Spojenými státy vyhlásily vítězství, dostala se Lajla, stejně jako další ženy a děti bojovníků IS do tábora al-Húl na severu Sýrie.

Začátkem roku se jí podařilo navázat kontakt s rodinou. Pomohla jí jezídka, s níž se v táboře seznámila a která se už vrátila do Iráku. Vyhledala tam Lajliny rodiče, kteří také museli za tažení IS opustit domov a octli se v iráckém Kurdistánu. "Mluvíme spolu teď každý den, posíláme si fotografie," řekla Lajla.

Ubytovaná je nyní díky členovi syrské jezídské komunity, který organizuje návrat jezídů do Iráku. V domě visí podoby pavího krále - Meleka Táúse -, který je součástí jezídského náboženství a jedním ze sedmi andělů stvořených bohem.

Lajla myslí na návrat, ale je si vědoma toho, že ji čeká velké přizpůsobování se. V komunitě IS roky mluvila arabsky a její kurdština už není moc jistá. Zvykla si také nosit závoj, jak to IS požadoval. Odložila ho ani ne před rokem. Byla také přinucena přestoupit k islámu a nyní se bude vracet k víře svých předků.

"Mám strach, že bude těžké se přizpůsobit. Když jsem odešla, byla jsem malá a pak jsem žila v jiné tradici," přiznává Lajla. O tom, že by mohla zůstat, kde je, neuvažuje. "Chci lepší život, bez letadel, bombardování a bez války," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy