Bagdád - Bombardování, přestřelky na ulicích, únosy ani sebevražedné atentáty nedokázaly zlomit nadšení a profesionální čest iráckých hudebníků.
Irácká národní filharmonie, založená v roce 1959, existuje přes všechny překážky dál a ve středu odehrála po velmi dlouhé době koncert v centru Bagdádu.
Uskutečnil se v Zelené zóně, kde se pod ochranou amerických vojáků nacházejí ministerstva a několik zahraničních velvyslanectví.
Slavnostní vystoupení souboru řídil v první polovině jako host britský dirigent Oliver Gilmour. Sám řekl, že to byl pro něj netradiční koncert. Jel na něj totiž v americkém vojenském vozidle Humvee. Doprovázen vojáky se samopaly.
Koncert měl být podle šéfa fiharmonie příspěvkem k národnímu usmíření. Členy filharmonie jsou totiž zástupci všech iráckých národnostních a náboženských skupin: sunnitští muslimové, šíitští muslimové, křesťané i Kurdové.
Řada hudebníků válku a teror posledních pěti let nepřežila. Jednoho houslistu zabila mina nastražená na silnici. Další interpreti byli uneseni nebo zastřeleni. Více než dvacet jich ze strachu o svůj život emigrovalo.
Dnes působí v orchestru sedmdesát hudebníků. Nejmladší je čtrnáctiletá hobojistka Dua Azzávíová.
- Připomeňte si: Dvořákova Novosvětská zněla Severní Koreou
Členkou fiharmonie je i sedmašedesátiletá Česka Nataša Razíová. Do Iráku se vdala před čtyřiceti lety a zůstala tady.
"Nemohu odsud odejít. Mám tady rodinu, teď už i vnoučata. V Česku už nemám nikoho," řekla agentuře Reuters.
Filharmonici po roce 2003 výrazně omezili počet koncertů. Bojí se o nich dopředu informovat, protože každé větší shromáždění se může stát terčem útoku teroristů.
Navíc jejich sklady po roce 2003 někdo vyloupil, takže přišli o řadu nástrojů. Pomohli jim dárci z Japonska a Švýcarska.
Také středeční vystoupení v přísně střežené zelené zóně bylo jen pro zvané.
Přesto si hudebníci myslí, že má smysl, aby pokračovali. "Režimy se mění, ale my zůstávame. Je to náš orchestr (...) Jsme kulturní tváří Iráku," řekl šéf tělesa Muhammad Izzát.