Iráčané objevili cestu, jak bohatnout. Opium a heroin

man
18. 1. 2008 11:55
Na jihu a východě země přibývá opiových polí

Bagdád - Irák se stává po Afghánistánu další chaotickou zemí, kde se daří pěstitelům opia a pašerákům drog.

Zemědělce, pašeráky i nejrůznější kriminální skupiny včetně Al-Káidy a dalších militantních organizací láká vidina rychlých a velkých zisků.

Podle irácké tiskové agentury Malaf Press vznikají maková pole zejména u města Diváníja na jihu země a  v provincii Dijála, která se nachází severovýchodně od Bagdádu.

"Místní farmáři a zemědělci jsou v krizi. Mají malý odbyt, malé zisky, nemohou konkurovat cenám dováženého ovoce a zeleniny. Pěstování opia je pro ně cesta k výdělku," citovala agentura Malaf Press jednoho z obyvatel provincie Dijála.

Podle svědků bude těžké proti vzmáhající se narkomafii zakročit.

Foto: Aktuálně.cz

V zemi působí mnoho ozbrojených mafií, gangů a milic, které se budou snažit obchod s opiem, resp. heroinem ovládnout. Bude to pro ně zdroj příjmů. Některá pole prý hlídají ozbrojenci z irácké Al-Káidy.

Zatím však není jisté, jestli se už v Iráku nacházejí - podobně jako v Afghánistánu - laboratoře na výrobu heroinu. Podle deníku Independent, který se odvolává na irácké policisty, se opium pašuje dál na západ přes město Ramadí ležící mezi Bagdádem a irácko-jordánskou hranicí.

Opium, extrahované z nezralých makovic, je základní surovinou pro výrobu heroinu. Ten se dostává do Evropy z východu. Pochází většinou z Afghánistánu.

Na makových polích, která se nacházejí převážně na jihu země, se v roce 2007 podle odhadů urodilo "zboží" v hodnotě zhruba tří miliard dolarů.

A podíl Afghánistánu na celosvětové produkci opia neustále stoupá. V roce 2005 činil 87 procent, o rok později 92 procent, vloni už 95 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy