Ingrid Bétancourtová pohromadě s dětmi. Po 6 letech

Redakce ZAH
3. 7. 2008 18:50
Bývalá zajatkyně FARC označila své osvobození za zázrak
Shledání Ingrid Bétancourtové s jejími dětmi Melanií a Lorenzem na letišti v Bogotě. Okamžik, na který čekali šest let.
Shledání Ingrid Bétancourtové s jejími dětmi Melanií a Lorenzem na letišti v Bogotě. Okamžik, na který čekali šest let. | Foto: Reuters

Bogota - Bývalá kandidátka na post kolumbijského prezidenta Ingrid Bétancourtová se po dlouhých šesti letech setkala se svými dětmi.

Jejich shledání na letišti v Bogotě, kam byla nejprominentnější zajatkyně povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) převezena den po svém osvobození, provázely slzy dojetí.

"Bůh zařídil tento zázrak," prohlásila šestačtyřicetiletá politička krátce poté, co vystoupila z armádního letadla.

Členové FARC ji zajali v únoru 2002 a od té doby ji drželi v džungli. Kromě ní ve středu vojáci kolumbijské armády vydávající se za členy nevládní organizace osvobodili i tři Američany a jedenáct Kolumbijců, aniž by při tom padl jediný výstřel.

Podle ministra obrany Juana Manuela Santose jsou všichni zajatci v relativně dobrém zdravotním stavu.

Obrázek, který obletěl svět: Ingrid Bétancourtová v zajetí
Obrázek, který obletěl svět: Ingrid Bétancourtová v zajetí | Foto: Reuters

V pátek do Francie

Příbuzní zadržované se právě o její zdravotní stav velmi obávali. Objevily se totiž informace, že trpí žloutenkou typu B i kožními chorobami. Od roku 2004 ji prý navíc trápí nemocná játra.

"Jsem velmi šťastná. Byly to dlouhé roky čekání," reagovala pro místní rozhlasovou stanici sestra Bétancourtové Astrid.

V pátek je Bétancourtová očekávána v Paříži, kde vyrůstala a kde ji přijme francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten učinil z osvobození političky, která má vedle kolumbijského i francouzské občanství, prioritu své zahraniční politiky.

Letos na jaře partyzáni odmítli žádost Francie, která chtěla Bétancourtové poslat lékařskou pomoc. Bétancourtová ale ocenila i snahy Sarkozyho předchůdce Jacquese Chiraka. Podle jejích slov ji podpora ze strany Francie držela nad vodou i v těch nejtěžších chvílích.

Čtěte analýzu: Nejstarší partyzán světa je mrtev. Zavládne v Kolumbii mír?

Ministr obrany Santos pochválil vojáky za zásah, kterým se podařilo rukojmí osvobodit. "Byla to do dneška nevídaná operace, odvážná a efektivní," řekl novinářům. Armádu ocenila i sama Bétancourtová.

"Na tak perfektní operaci může být hrdá celá Kolumbie," prohlásila někdejší senátorka, která dlouhá léta bojovala proti drogovým kartelům. Zároveň ujistila, že se bude bít i za osvobození zbývajících zajatců z džungle.

Ještě není po všem

Reuters připomíná, že partyzáni z FARC stále vězní stovky lidí. V konfliktech, ve kterých figurovali, už zahynulo na sto dvacet tisíc obětí.

Tři rukojmí z USA jsou zaměstnanci amerického ministerstva obrany, kteří byli uneseni v roce 2003 po ztroskotání jejich letadla.

Souvislosti: Kolumbie se hádá, zda platit miliony vrahům z FARC

Jen několik hodin po osvobození Betancourtové oznámilo norské ministerstvo zahraničí, že FARC propustily norského učitele Alfa Onshuuse Nina, kterého společně s dalšími pěti Kolumbijci unesly letos v lednu.

Tři z unesených - včetně Ninovy kolumbijské manželky - byli propuštěni již dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy