Dillí - Tým pátračů v červnu poprvé po více než sto letech vstoupil do kobky pod hinduistickým chrámem Padmanabhasvámí v Tiruvanantapuramu na jihu Indie.
Cílem legální výpravy bylo šest velkých místností s předpokládanými zásobami zlata, šperků a jiných cenností.
Výsledek předčil všechna očekávání. Od 16. století, kdy byl chrám postaven, se v tajných a dlouho uzavřených podzemních prostorách skrýval poklad v hodnotě dvaadvaceti miliard dolarů.
Jde o zřejmě o největší známý nalezený poklad v Indii. Do chrámu ho ukládali postupně hinduističtí věřící, což je v Indii mezi hinduisty běžná praxe.
Mezi drahocennostmi jsou i diamanty, další vzácné kameny nebo mince z doby Napoleona, napsala agentura Reuters.
Dvaadvacet miliard dolarů jsou velké peníze a pro Indii to platí obzvlášť. Okamžitě tak propukly spory, jak s téměř pohádkovým pokladem naložit.
Nejvyšší soud vyzval vládu, aby se poklad stal veřejným majetkem. To prosazuje i ministr pro záležitostí chrámů V. S. Sivakumar.
Ozývají se návrhy na vytvoření správní nadace, která by peníze ze vzácného nálezu rozdělila mezi chudé. Podle jiných názorů by bylo nejvhodnější postavit muzeum a tam cennosti vystavit.
Částka by také výrazně navýšila rozpočet indického svazového státu Kérala, na jehož území se chrám nachází.
Královská rodina maháradžy Marthandy Vermy, která je majitelem chrámu už po tři staletí, výzvu nejvyššího soudu i ministra odmítá. Formálně patří Padmanabhasvámí jí se vším všudy.
Bigotní hinduisté příliš nesouhlasili s otevřením kobek a tvrdí, že poklad chrámu v něm musí zůstat.
Jak vše dopadne, zatím není jasné. Vláda nechala zřídit komisi, která má v první řadě fotograficky a filmově vše pečlivě a přehledně zdokumentovat. A poslala k chrámu příslušníky armády, aby ho chránili před vyloupením.