Svatokrádež v Indii: Byli to buddhisté, nebo hinduisté?

Simon Denyer (Reuters)
10. 2. 2008 9:00
V posvátném městě Bódhgája někdo kupčí s relikviemi
Svatyně ve státě Bihár (na snímku) je posvátná také pro hinduisty. Mnoho z nich uznává Buddhu jako převtělení boha Višny. Členové obou náboženských skupin jsou také zapleteni do skandálu kolem prodeje části Buddhova posvátného stromu
Svatyně ve státě Bihár (na snímku) je posvátná také pro hinduisty. Mnoho z nich uznává Buddhu jako převtělení boha Višny. Členové obou náboženských skupin jsou také zapleteni do skandálu kolem prodeje části Buddhova posvátného stromu | Foto: REUTERS/Desmond Boylan

Bódhgája - Korupce, drancování svatých relikvií a nezdravá náboženská rivalita se vznáší nad místem, kde podle legendy před 2500 lety dosáhl Buddha osvícení.

Pro buddhisty je Bódhgája ve východní Indii jedním z nejposvátnějších míst na zemi. Buddhistické svaté texty ji nazývají "středem světa". Každoročně sem zavítají stovky tisíc poutníků i turistů, kteří si nenechají ujít návštěvu chrámu Mahabodhi.

Přímo u chrámu se tyčí ztepilý fíkovník posvátný (Ficus religiosa), který má být přímým potomkem stromu, pod kterým měl Buddha v šestém století před naším letopočtem dosáhnout stavu osvícení či jak říkají buddhisté - nirvány.

Jenže s turisty a poutníky přicházejí velké peníze. A s penězi se objevují také obvinění, která s posvátnými myšlenkami nemají nic společného.

Kam zmizely zisky z prodeje opadaných listů?

Místní mniši totiž tvrdí, že z darů turistů, které mají financovat provoz a opravy chrámu, se záhadně vypařily tisíce dolarů. Někdo také uřezal část posvátného stromu a prodal jej do Thajska. Podle mnichů chybí i některé ze starodávných náboženských relikvií.

Svatyně ve státě Bihár je posvátná také pro hinduisty. Mnoho hinduistů uznává Buddhu jako převtělení boha Višny. Právě jeden z hinduistických mnichů Arup Brahmačárí zahájil kampaň, která chce na nekalé praktiky na tomto posvátném místě upozornit.

Strom pod kterým Buddha meditoval. Jeho větev kdosi prodal do Thajska za cenu v přepočtu dosahující  27 milionů korun
Strom pod kterým Buddha meditoval. Jeho větev kdosi prodal do Thajska za cenu v přepočtu dosahující 27 milionů korun | Foto: REUTERS/Desmond Boylan

"Nebojuji proto, že jsem hinduista, ale proto, že miluji Boha," uvedl pro agenturu Reuters. "Buddha byl božím synem a někdo se teď velmi špatně chová k jeho pozůstalosti." 

Chrám stojí na půdě vlastněné už po mnoho staletí nedalekým hinduistickým klášterem. Veškeré aktivity s ním spojené má na starosti výbor, ve kterém mají hinduisté nad buddhisty početní převahu.

Ani jedna náboženská skupina však není z obliga. Obvinění padlo jak na mocného bývalého správce výboru - hinduistu, tak na bývalého nejvyššího buddhistického mnicha v klášteře.

Podle policejní zprávy měl nejvyšší mnich svým podřízeným přikázat, aby usekli "významnou část" stromu a zanesli jej do jeho domu. Obvinění měli také přikazovat mnichům, aby lístky, které ze stromu spadly, prodávali turistům. Zisk si pak měli nechat pro sebe.

Podle obviněného hinduisty však byla zmizelá větev odstraněna už v roce 1978. Veškerá obvinění proto považuje za politicky motivovaná. Objevila se totiž v době, kdy jeho politická strana ztratila v Biháru moc.

Mnich z chrámu Mahabodhi. Peníze, které mniši sbírali od turistů a poutníků, končily v kapsách podvodníků
Mnich z chrámu Mahabodhi. Peníze, které mniši sbírali od turistů a poutníků, končily v kapsách podvodníků | Foto: REUTERS/Desmond Boylan

Posvátná větev za 27 milionů korun

Hlavní stúpa chrámu, který byl postaven před 1500 lety a je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je vysoká 55 metrů. Právě zde se měl Siddhárta Gótáma, jak zní civilní jméno Buddhy, stát Probuzeným.

Uvnitř, před obří zlatou sochou Buddhy, se modlí poutníci z Japonska, Srí Lanky, Číny nebo Thajska. Nechybí ani buddhisté ze Západu. Někteří se procházejí po nádvoří a sbírají spadlé lístky z obřího stromu.

Oděn v bílém rouchu, bosý a s bradkou, ukazuje Brahmačárí, kde přesně posvátný strom přišel o jednu ze svých větví. Jinde zase poukazuje na prázdná místa, kde podle něj ještě donedávna stály sošky Buddhů.

"Prodali jej do Thajska za 60 milionů rupií (asi 27 milionů korun)," říká muž o údajném obchodu s částí stromu a neopomene dodat, že už jej někdo za jeho aktivity dvakrát zbil. Dostal také několik výhrůžných telefonátů, ve kterých mu neznámí lidé hrozili smrtí. "Vláda se o to nezajímá. Nikdo mě neposlouchá. Mám už plné zuby psaní dopisů."

Čtěte také: Obří sochy Buddhů odkryly nové tajemství

Ke svému boji však už získal také důležité spojence z řad buddhistických mnichů z mnoha klášterů v Bódhgájá. Duchovní si stěžují, že chrám ze svých zisků nepodporuje místní školy a nemocnice. "Peníze tam přicházejí, ale kam potom míří, to je záhada," říká Brahmačárí.

Foto: REUTERS/Desmond Boylan

Jitendra Šrívástáva, hinduistický vedoucí výboru chrámu od doby, kdy skandál propukl a kdy předchozímu výboru vypršel mandát, uvádí, že mezi podezřelými jsou všichni minulí zástupci výboru.

"Velká část peněz byla vložena do zkrášlení chrámu, aby získal svůj světový věhlas," tvrdí Šrívástáva. Za jeho vedení se už žádná podezření z korupce neobjevila. Přesto se ani on nevyhne kritice. Buddhistickou svatyni by totiž měli vést buddhisté, ozývá se stále hlasitěji.

Šrívástáva to však odmítá: "Zloděj může být jak hinduista, tak buddhista. Zloděj je zloděj, ten je bez víry."

 

Právě se děje

před 55 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy