Indonéský ostrov Sulawesi zasáhlo další zemětřesení, předchozí zabilo přes 2000 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2018 10:35
Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 5,1 stupně.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Jakarta - Na indonéském ostrově Sulawesi, kde si zemětřesení a následná vlna cunami na konci září vyžádaly podle aktuální bilance přes 2000 mrtvých, se opět otřásla zem. Úřady podle agentury DPA nehlásí žádné nové škody, i tak ale na místě vypukla panika.

"Otřesy byly znatelně cítit asi pět vteřin," řekl mluvčí úřadu pro krizové situace Sutopo Purwo Nugroho.

Ohnisko otřesů bylo na severu Sulawesi v asi desetikilometrové hloubce. V těžce poničeném městě Palu lidé po dnešních třesech zděšeně vybíhali do ulic. "Každý je ještě traumatizován po posledním zemětřesení," citovala DPA jednoho z obyvatel.

Město Palu a okolní oblasti poničily 28. září zemětřesení o síle 7,4 stupně a následně tsunami. Vedle dvou tisíc obětí hovoří úřady možná až o 5000 nezvěstných. Naděje na nalezení přeživších pod troskami je prakticky nulová, takže pátrací operace se nyní soustřeďují na hledání a vyprošťování těl. Zraněných je více než 10 tisíc a na 70 tisíc lidí muselo opustit své domovy. 

Podívejte se na video o zářijovém zemětřesení

Co nezničilo zemětřesení, spláchla tsunami. Katastrofické záběry z dronu nad indonéským městem Palu | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

před 19 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy