Indonéská sopka zabila 28 lidí. Další pohřbila tsunami

Zahraničí Zahraničí
27. 10. 2010 14:38
Obří vlny si vyžádaly nejméně 270 mrtvých. Zabíjel i aktivní vulkán
Na ostrově Jáva vybuchla sopka Merapi. Zabila nejméně 25 lidí.
Na ostrově Jáva vybuchla sopka Merapi. Zabila nejméně 25 lidí. | Foto: Reuters

Jakarta - Bezmála třicet lidí připravil o život výbuch sopky Merapi na indonéském ostrově Jáva. Popel a kamení způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, které zatarasily cesty a znemožnily příjezd záchranářů.

Zemřelo nejméně 28 lidí a čtrnáct jich bylo zraněno, uvedla s odvoláním na nemocnici ve 25 kilometrů vzdáleném městě Yogyakarta agentura Reuters.

Sopka zabíjela jen pár hodin poté, co o 800 kilometrů dál, kolem ostrova Sumatra, řádila obří vlna tsunami. Ta podle posledních informací pohřbila nejméně 272 obyvatel přilehlých ostrůvků. Další jsou nezvěstní.

Smrt duchovního strážce

Mezi oběťmi jávské sopky Merapi jsou vesničané, záchranáři, jeden novinář i muž, který mezi místními platil za duchovního strážce hory.

Asi osmdesátiletý Mbah Maridjan měl podle místních schopnost předpovídat, jak se bude jeden z nejaktivnějších vulkánů v Indonésii chovat. Dostal proto za úkol posvátnou horu hlídat.

Když ale sopka vybuchla, Maridjan obyvatele vesnice nevaroval. Naopak - sám odmítl evakuaci. V jeho domě, asi čtyři kilometry od kráteru, pak spolu s ním zahynulo 15 "věrných".

Oběti tsunami

Úder vln tsunami je ničivý, obyvatelé pobřeží zpravidla nestačí utéct.
Úder vln tsunami je ničivý, obyvatelé pobřeží zpravidla nestačí utéct. | Foto: Reuters

V pondělí pozdě v noci se naplnily i předpovědi expertů, kteří v seismicky nestabilní oblasti dlouhodobě varují před nebezpečím vln tsunami.

Třímetrové vlny způsobilo zemětřesení s magnitudou 7,5 a epicentrem ležícím 78 kilometrů od ostrova Jižní Pagai, dvacet kilometrů pod oceánským dnem.

Podle indonéských úřadů zničily tsunami tamní vesnici Betu Monga.

"Ze dvou stovek obyvatel vesnice jsme nalezli čtyřicet," citovala včera agentura Reuters z prohlášení místní pobočky ministerstva rybolovu. "Sto šedesát osob je nezvěstných, jedná se vesměs o ženy a děti."

Jižní Pagai náleží do Mentavajských ostrovů, řetězce ostrůvků táhnoucího se podél jihozápadního pobřeží Sumatry.

Další téměř dvě stovky nezvěstných jsou hlášeny z okolních ostrovů. Úřady ale nevylučují, že jejich obyvatelé se uchýlili do džungle a vyhledali výše položená místa.

Smeteno deset vesnic

Některé obyvatele ostrovů dokázaly úřady dopravit přes tsunami včas do bezpečí, jiní to štěstí neměli.
Některé obyvatele ostrovů dokázaly úřady dopravit přes tsunami včas do bezpečí, jiní to štěstí neměli. | Foto: Reuters

Australské úřady se snaží kontaktovat skupinu surfařů, kteří se v dané oblasti nacházeli ve chvíli, kdy tsunami udeřily. Asi desítka Australanů byla na výletě lodí, ze které se měli spustit do příboje.

Záchranné operace a pátrání po zmizelých osobách ztěžuje špatné počasí. Helikoptéry ani plavidla pobřežní hlídky nejsou schopny v prudkém dešti a větru přistát.

V oblasti Mentavajských ostrovů nebyl vybudován systém včasného varování, jako tomu bylo v jiných částech Indonésie.

"Nejdříve jsme ucítili, jak se nám loď pod nohama otřásla a za několik minut následoval ohlušující řev," řekl stanici BBC kapitán jednoho z plavidel Rick Hallet. "Hned jsem si vzpomněl na tsunami a pak jsem spatřil, jak se na nás žene bílá vodní stěna."

Někteří lidé byli podle něj odneseni přívalem mořské vody i dvě stě metrů do nitra ostrůvků.

"Deset vesnic bylo smeteno tsunami," oznámila indonéská agentura pro zvládání přírodních katastrof.

V prosinci 2004 zahynulo při tsunami, jež zasáhly rozsáhlé oblasti jihovýchodní a jižní Asie 226 tisíc osob.

 

Právě se děje

Další zprávy