Ngancar, Indonésie - Indonéské úřady vyhlásily nejvyšší stupeň ohrožení a nařídily evakuaci přibližně 100 tisíc lidí z nejbližšího okolí sopky Mount Kelud, která se nachází v hustě obydlené oblasti ostrova Jáva. Sopka hrozí erupcí. Informuje o tom agentura Reuters.
V okruhu deseti kilometrů od sopky žije celkem 350.000 vesničanů, kteří na úrodné půdě pasou dobytek a kultivují kávu, cukrovou třtinu, ananas a papáju. Někteří z evakuovaných se však - navzdory výstraze - začali vracet do svých domovů.
"Jsme hladoví a žízniví. Neměli jsme v úmyslu zůstat přes noc. Pokud Mount Kelud nevybuchla, zřejmě půjdu domů," cituje Reuters muže jménem Sutar, obyvatele vesnice Sugihwaras, která se nachází pět kilometrů od kráteru.
"Zvířata se chovala úplně normálně," doplnil ho jeho soused Katiran v narážce na to, že právě neklidné chování zvířat je považováno za předzvěst výbuchů sopek.
Neklidná Indonésie
Úřady však vesničany před návratem domů varují.
"Je stále vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti. Doporučuji, aby lidé zůstali v krytech a byli trpěliví," uvedl vedoucí Centra pro vulkanologii Surono.
"Dnes ráno došlo pouze k 50 vulkanickým zemětřesením, kdežto včera to bylo 300 až 500 zemětřesení. Ale nesmíme se nechat sopkou zmást," dodal.
Mount Kelud, která měří 1731 metrů, je jednou z nejničivějších indonéských sopek. Její erupce roku 1919 zabila 5.000 lidí. Opařila je vroucí vodou, kterou vyvrhla ze svého kráteru.
Indonésie se nachází v jedné z nejméně klidných seismických oblastí na světě. Jsou zde častá zemětřesení i erupce sopek. Vlna tsunami vyvolaná zemětřesením nedaleko indonéského ostrova Sumatra zabila roku 2004 v Asii a Africe 230.000 lidí.