Indonésie míří mezi energetické velmoci. Díky sopkám

Radim Klekner Radim Klekner
23. 9. 2012 17:00
Geotermální energie má čím dál víc příznivců po celém světě
Geotermální elektrárna Nesjavellir na Islandu.
Geotermální elektrárna Nesjavellir na Islandu. | Foto: Wikimedia Commons - Gretar Ívarsson

Jakarta - Větrné a solární elektrárny jsou terčem kritiky ve všech částech světa. Mohou za to vysoké náklady na jejich vybudování i kolísavá účinnost v závislosti na počasí.

Existuje ale jeden druh "zelené" energie, u nějž počáteční vysoké náklady eliminuje právě vysoká efektivita.

Instalovat jeden kilowatt výkonu přijde v geotermální elektrárně na 3500 dolarů, což je přibližně jen o třetinu více než v případě elektrárny plynové. Zatímco je ale druhý z obou uvedených typů centrál závislý na nepřetržitých dodávkách zemního plynu, první má k dispozici neomezené množství energie tryskající ze zemského nitra.

Právě toho se rozhodla využít Indonésie. Země, na jejímž teritoriu se nachází 130 aktivních vulkánů, což je v poměru k rozloze nejvíce na světě.

Jen letos chce vláda v Jakartě investovat do geotermální energetiky tři a půl bilionu rupií (téměř čtyři sta milionů dolarů).

U města Ulubelu za ně v provincii Lampung u jižního cípu ostrova Sumatra postaví dvě elektrárny s instalovaným výkonem 110 megawattů.

Sopka na Jávě:

Geotermální elektrárny představují v energetickém mixu země nyní jen 5,4 procenta z celkového instalovaného výkonu 28 gigawattů, to se má ale v příštích letech dramaticky změnit. Na území Indonésie se nachází čtyřicet procent celosvětových využitelných kapacit geotermální energie.

"K provozu elektrárny je zapotřebí jen velmi málo peněz," řekl v rozhovoru pro síť amerických rozhlasových stanic NPR generální ředitel společnosti Pertamina Geothermal Slamet Riadhy. Jeho firma provozuje elektrárnu Kamojang na západě ostrova Jáva. "Počáteční investice je značná, má však vysokou návratnost."

Indonéská sopka Mount Lokon.
Indonéská sopka Mount Lokon. | Foto: Reuters

Indonésie se v současnosti potýká se silně subvencovanými cenami elektřiny, což znevýhodňuje obnovitelné zdroje elektřiny.

V příštích pěti letech chce Pertamina Geothermal celkový instalovaný výkon geotermálních elektráren v zemi ztrojnásobit. Ten by měl do roku 2025 činit pět gigawattů, což je pětinásobek výkonu jednoho bloku Temelína.

Teoreticky by však Indonésie mohla svou spotřebu krýt jen s pomocí zemského tepla. Její geotermální potenciál se totiž rovná současnému instalovanému výkonu všech elektráren v zemi.

Účinnost 90 procent

Ne všechny země mají stejné možnosti jako Indonésie, s vyšším využitím geotermální energie ale v budoucnosti počítají Turecko, Keňa či Filipíny. Ale také Island, který díky centrálám vybudovaným v blízkosti vulkanických polí kryje 26 procent své spotřeby elektřiny.

Největší geotermální elektrárna na Islandu se nachází u Hellisheidi a má výkon 300 megawattů. Největší na světě je komplex mexických Cerro Prieto, jehož instalovaný výkon by měl letos dosáhnout 820 megawattů.

Tři gigawatty ročně vyrábějí USA v komplexu The Geysers v pohoří Maycamas severně od San Franciska.

Horké granitové komplexy v hloubce pěti kilometrů chtějí začít již brzy využívat Australané. Pomocí vrtů by do velkých hloubek pumpovali pod tlakem vodu, turbíny by poháněla pára ohřátá na 150 stupňů Celsia.

Instalovaná kapacita geotermálních elektráren činí dnes celosvětově přes jedenáct gigawattů. Jejich průměrná efektivita je přitom devadesát procent, tedy totéž, jako je účinnost plynových elektráren. U větrníků je to nanejvýš čtyřicet procent.

Jen pro srovnání: instalace jednoho kilowattu energie ve větrném parku stojí až pět tisíc dolarů, v případě větrníků v moři až třikrát tolik.

Boom solárních elektráren: 

 

Právě se děje

Další zprávy