Státu se solární daň vyplácí, vybral už šest miliard

Pavel Baroch
13. 5. 2012 18:11
Letos očekává stejný výnos, někteří podnikatelé ale solární parky prodávají, nebo dotují
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státu se zavedení mimořádné zpětné daně na proud z fotovoltaických elektráren vyplácí. Vybírá na ní totiž výrazně více, než si naplánoval.

Ministerstvo financí odhadovalo, že solární daň ve výši 26 % přinese do státního rozpočtu zhruba 4,3 miliardy korun. Jenže loni odvedly fotovoltaické firmy o 1,6 miliardy víc - celkem 5,9 miliardy.

"Pro letošní rok odhadujeme inkaso z odvodu z elektřiny ze slunečního záření ve stejné výši jako za rok minulý, tedy 5,9 miliardy," řekl Aktuálně.cz Michal Žurovec z tikového oddělení ministerstva financí.

Tříletou retroaktivní solární daň na elektrárny zprovozněné v letech 2009 a 2010 zavedly od loňského ledna vláda a Parlament proto, aby stát získal peníze na utlumení skokového zdražení elektřiny pro domácnosti i firmy kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaických parků. Daň se vyhýbá pouze malým elektrárnám do výkonu 30 kilowattů na střechách domů.

Státní dotace se blíží 12 miliardám

Tím, že stát vybere více na solární dani, nemusí dávat tolik peněz ze státního rozpočtu. Letos přitom stát poskytne 11,7 miliardy korun.

"Odvod z elektřiny ze slunečního záření je součástí daňových příjmů státního rozpočtu a je mimo jiných příjmových titulů zdrojem pro krytí dotace na obnovitelné zdroje energie," uvedl Žurovec.

Mimořádně slunečný rok

Větší výnos ze solární daně je způsoben tím, že loni víc svítilo, takže fotovoltaické parky vydělaly více peněz.

Fotovoltaická elektrárna na hrázi chemického odkaliště v Rožné
Fotovoltaická elektrárna na hrázi chemického odkaliště v Rožné | Foto: Energie 3000 s r.o.

"Právě díky extrémně slunečnému roku většina fotovotaických podnikatelů solární daň přežila. Jak zvládnou následující roky je však otázkou. Evidujeme v této souvislosti desítky případů nuceného prodeje fotovoltaických elektráren," uvedla Česká průmyslová fotovoltaická asociace.

Dodala, že solární daň a další protisolární opatření včetně zrušení daňových prázdnin nebo změna odpisů posunuly dobu návratnosti fotovoltaických instalací za 15 let, což je v rozporu se zákonem.

"Mnozí podnikatelé mají navíc záporné cash flow, což se projevuje tak, že musí elektrárnu po tři roky dotovat," poznamenala asociace, podle níž u elektrárny o výkonu 0,7 megawattu může jít až o 4 miliony korun.

Chystají se arbitrážní žaloby

Prvních jedenáct zahraničních investorů už také oznámilo, že do několika týdnů podá na ministerstvo financí kvůli retroaktivní dani arbitrážní žalobu.

"Předmětem arbitráží bude náhrada významných finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli neférovou retroaktivní legislativou," sdělil Aktuálně.cz Michal Donath z agentury Donath Business & Media, která firmy mediálně zastupuje.

Ditributoři chtějí kompenzace

Svůj pohled na podporu solárních elektráren zveřejnily i distribuční společnosti. Obě rozhodující společnosti - ČEZ Distribuce a E.ON Distribuce - už oznámily, že budou požadovat kompenzace, protože na cenách zeleného proudu zaplatily víc, než byl jejch příjem.

Například u ČEZ Distribuce bylo vyrobeno v roce 2011 z fotovoltaických zdrojů o zhruba 25 procent víc proudu, než bylo započteno do cen proudu. To znamená, že se tato částka započte do ceny elektřiny v dalším roce.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Solární elektrárny dle vašeho výběru.

 

Právě se děje

Další zprávy