Video: Zemětřesení a třímetrová vlna tsunami. V Indonésii zemřely tři stovky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 9. 2018 15:05
Původní bilance hovořila o pěti desítkách mrtvých a stovkách zraněných.
Tsunami spláchlo indonéský ostrov, zemětřesení ničilo domy. Stovky mrtvých | Video: Reuters, Associated Press, Indonéský úřad pro katastrofy

Jakarta - Páteční silná zemětřesení, jež postihla indonéský ostrov Sulawesi, a následná vlna tsunami, si vyžádala životy 384 lidí. Oznámila to dnes indonéská agentura pro řešení katastrof, ale bilance se týká pouze města Palu. Je tam 540 zraněných a 29 lidí se pohřešuje.

Vzhledem k přerušeným komunikačním kanálům nejsou zatím k dispozici informace z dalšího postiženého města Donggala, informoval list The Jakarta Post.

V sobotu ráno je patrné, že otřesy, jež měly sílu od 6,1 do 7,5 stupně, a třímetrová vlna cunami napáchaly rozsáhlé materiální škody. Na břehu je vidět vyplavená lidská těla, mnoho domů je v troskách.

Podle serveru Jakartanews jsou nejpostiženější středisko ostrova Sulawesi, město Palu, a další město Donggala, jež jsou dohromady domovem asi 600 tisíc lidí. Do obou přijeli pomáhat vojáci a k pomoci se zmobilizovala také policie.

České ministerstvo zahraničních věcí až do odvolání nedoporučuje cestovat na Sulawesi, zvláště do severních oblastí ostrova. Ministerstvo kontaktovalo 191 českých občanů zaregistrovaných v systému DROZD.

"Zatím nemáme informace o zraněných českých občanech," řekl Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva. V případě nouze mohou lidé kontaktovat české velvyslanectví v Jakartě na pohotovostní lince +62 811 1941 251.

Podle místního tisku indonéské ministerstvo pro cestovní ruch aktivovalo krizové středisko pro návštěvníky, které bude ve spojení s krizovým štábem a turistickou kanceláří na Sulawesi. Návštěvníkům se doporučuje, aby se informovali o situaci na oficiálních stránkách vlády.

Nemocnice jsou zavaleny raněnými a mnozí musejí být ošetřeni venku. Mluvčí záchranářské agentury Sutopo Purwo Nugroho řekl, že mnoho lidí neuteklo včas a zůstalo u své práce, když se blížila přívalová vlna. "Cunami před sebou tlačila auta, dříví, domy," řekl Nugroho. Někteří lidé přežili díky tomu, že dokázali vylézt na šestimetrové stromy.

Indonéská agentura pro řešení katastrof oznámila, že zůstává neznámý osud "desítek až stovek" lidí, kteří byli v době úderu cunami na plážovém festivalu v Palu.

Mluvčí záchranářské agentury Sutopo Purwo Nugroho řekl, že spojení s postiženými místy je stále špatné a nefunguje tam elektřina, což komplikuje možnost získat přesnější informace o rozsahu škod. Mnoho rodin se podle něj pohřešuje.

Indonéská televize odvysílala záběry pořízené mobilním telefonem, jež zachycují úder přívalové vlny a prchající lidi.

Prezident Joko Widoddo slíbil rychlou pomoc a řekl, že povede humanitární operace na pomoc obětem ve městech Palu a Donggala.

Do Palu bylo posláno letadlo s polní nemocnicí a vojáky, ministr vnitra požádal města v okolí, aby poslala do postižených míst stany a další vybavení. Vyzval také místní správy, aby poskytly rýži. "Poletím do Palu, abych zajistil, že je místní vláda připravena," řekl ministr Tjahjo Kumolo.

Ministr pro sociální záležitosti Agus Gumiwang Kartasasmita řekl, že jeho úřad připravil 3000 balíčků se základními potravinami a dá k dispozici šest polních kuchyní, v nichž je možné denně připravit až 36 tisíc porcí jídla. Do pomoci se zapojí také 100 dobrovolníků z okolí.

Meteorologická služba ohlásila, že po hlavních úderech následovalo 55 následných otřesů o síle od 2,9 do 6,5 stupně. Její představitel vyzval občany, aby se drželi dál od poškozených budov.

Třímetrová vlna cunami zpustošila pobřeží a Palu je zavaleno troskami ze zřícených domů, těžce poškozená je také místní mešita, která je do půlky zalitá vodou, i nákupní centrum. Poškozena je i řídící věž letiště a přistávací dráha na letišti v Palu, i když Nugroho řekl, že část letadel může přistát.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a cunami zabily 226 tisíc lidí v 13 zemích, z toho více než 120 tisíc v Indonésii.

Vlna tsunami ničila vše, co ji přišlo do cesty. Záběry z města Palu v Indonésii | Video: Jupri Channel
 

Právě se děje

před 7 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 54 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy