Indie soutěží s Čínou. Chce vyslat astronauty na Měsíc

23. 2. 2009 16:20
První indický kosmonaut má vzlétnout do vesmíru do roku 2015
Foto: Reuters

Dillí - Indie schválila plán, podle kterého by se první její astronauti měli do roku 2015 vydat do vesmíru, informoval britský deník The Times. Do roku 2020 by tamní vesmírná organizace chtěla vyslat člověka na Měsíc.

V září loňského roku vstoupil do vesmírného prostoru první čínský astronaut. A také Čína chce v nejbližší budoucnosti vyslat své kosmonauty na Měsíc.

Indie už směrem k Měsíci loni vyslala svou sondu, čímž se zařadila po bok vesmírných velmocí - Ruska, USA, Japonska a Číny.

Jak píše The Times, někteří v plánech Indie a Číny vidí podobnost se soutěžením o dosažení Měsíce mezi Američany a Sovětským svazem během studené války.

Kritici: Chudá Indie zbytečně rozhazuje

Podle plánu, který schválila takzvaná plánovací komise, se mají jako první do vesmíru podívat dva indičtí astronauti, kteří by na oběžné dráze měli strávit sedm dní. "Mise rakety bez člověka by se měla uskutečnit v letech 2013 až 2014, let s posádkou pak pravděpodobně v letech 2014 až 2015," řekl podle The Times člen plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.

Britský list připomíná, že plán řada lidí kritizuje, protože v zemi, kterou obývá více než miliarda lidí, žije 76 procent obyvatel za částku méně než dva dolary na den a například míra podvýživy dětí je zde srovnatelná ze subsaharskou Afrikou.

Odborníci z Indické vesmírné výzkumné organizace (ISRO) argumentují tím, že Indie díky komerčním satelitům získá peníze a vesmírný program pomůže v rozvoji odvětví informačních technologií.

Záměrem ISRO, které vláda minulý týden výrazně navýšila rozpočet pro tento rok, je vyslat prvního člověka na Měsíc do roku 2020, tedy zhruba o čtyři roky dříve, než kdy chce Měsíce dosáhnout Čína. Se stavbou kosmické lodi a jejich výcvikem má Indii pomoci Rusko.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

před 36 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy