Indie soutěží s Čínou. Chce vyslat astronauty na Měsíc

23. 2. 2009 16:20
První indický kosmonaut má vzlétnout do vesmíru do roku 2015
Foto: Reuters

Dillí - Indie schválila plán, podle kterého by se první její astronauti měli do roku 2015 vydat do vesmíru, informoval britský deník The Times. Do roku 2020 by tamní vesmírná organizace chtěla vyslat člověka na Měsíc.

V září loňského roku vstoupil do vesmírného prostoru první čínský astronaut. A také Čína chce v nejbližší budoucnosti vyslat své kosmonauty na Měsíc.

Indie už směrem k Měsíci loni vyslala svou sondu, čímž se zařadila po bok vesmírných velmocí - Ruska, USA, Japonska a Číny.

Jak píše The Times, někteří v plánech Indie a Číny vidí podobnost se soutěžením o dosažení Měsíce mezi Američany a Sovětským svazem během studené války.

Kritici: Chudá Indie zbytečně rozhazuje

Podle plánu, který schválila takzvaná plánovací komise, se mají jako první do vesmíru podívat dva indičtí astronauti, kteří by na oběžné dráze měli strávit sedm dní. "Mise rakety bez člověka by se měla uskutečnit v letech 2013 až 2014, let s posádkou pak pravděpodobně v letech 2014 až 2015," řekl podle The Times člen plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.

Britský list připomíná, že plán řada lidí kritizuje, protože v zemi, kterou obývá více než miliarda lidí, žije 76 procent obyvatel za částku méně než dva dolary na den a například míra podvýživy dětí je zde srovnatelná ze subsaharskou Afrikou.

Odborníci z Indické vesmírné výzkumné organizace (ISRO) argumentují tím, že Indie díky komerčním satelitům získá peníze a vesmírný program pomůže v rozvoji odvětví informačních technologií.

Záměrem ISRO, které vláda minulý týden výrazně navýšila rozpočet pro tento rok, je vyslat prvního člověka na Měsíc do roku 2020, tedy zhruba o čtyři roky dříve, než kdy chce Měsíce dosáhnout Čína. Se stavbou kosmické lodi a jejich výcvikem má Indii pomoci Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy