Indie soutěží s Čínou. Chce vyslat astronauty na Měsíc

23. 2. 2009 16:20
První indický kosmonaut má vzlétnout do vesmíru do roku 2015
Foto: Reuters

Dillí - Indie schválila plán, podle kterého by se první její astronauti měli do roku 2015 vydat do vesmíru, informoval britský deník The Times. Do roku 2020 by tamní vesmírná organizace chtěla vyslat člověka na Měsíc.

V září loňského roku vstoupil do vesmírného prostoru první čínský astronaut. A také Čína chce v nejbližší budoucnosti vyslat své kosmonauty na Měsíc.

Indie už směrem k Měsíci loni vyslala svou sondu, čímž se zařadila po bok vesmírných velmocí - Ruska, USA, Japonska a Číny.

Jak píše The Times, někteří v plánech Indie a Číny vidí podobnost se soutěžením o dosažení Měsíce mezi Američany a Sovětským svazem během studené války.

Kritici: Chudá Indie zbytečně rozhazuje

Podle plánu, který schválila takzvaná plánovací komise, se mají jako první do vesmíru podívat dva indičtí astronauti, kteří by na oběžné dráze měli strávit sedm dní. "Mise rakety bez člověka by se měla uskutečnit v letech 2013 až 2014, let s posádkou pak pravděpodobně v letech 2014 až 2015," řekl podle The Times člen plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.

Britský list připomíná, že plán řada lidí kritizuje, protože v zemi, kterou obývá více než miliarda lidí, žije 76 procent obyvatel za částku méně než dva dolary na den a například míra podvýživy dětí je zde srovnatelná ze subsaharskou Afrikou.

Odborníci z Indické vesmírné výzkumné organizace (ISRO) argumentují tím, že Indie díky komerčním satelitům získá peníze a vesmírný program pomůže v rozvoji odvětví informačních technologií.

Záměrem ISRO, které vláda minulý týden výrazně navýšila rozpočet pro tento rok, je vyslat prvního člověka na Měsíc do roku 2020, tedy zhruba o čtyři roky dříve, než kdy chce Měsíce dosáhnout Čína. Se stavbou kosmické lodi a jejich výcvikem má Indii pomoci Rusko.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy