Indie slaví. K Měsíci vypustila svoji první družici

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
22. 10. 2008 7:21
Dva roky ho bude fotografovat

Nové Díllí - Indie chce výrazněji promluvit do boje o dobývání vesmíru. Časně ráno místního času proto vypustila k Měsíci nepilotovanou raketu.

Na palubě veze družici Čandraján-1, která by ji měla pomoci dostat se mezi vesmírné velmoci.

V příštích dvou letech by měla družice, jejíž jméno znamená v češtině Měsiční loď, ve vysokém rozlišení fotografovat povrch Měsíce. Podle serveru CNN se zaměří především na polární oblasti, kam nedopadají sluneční paprsky. Později by měl ze snímků vzniknout trojrozměrný atlas.

Indie se tak připojila k Číně, která už na oběžnou dráhu Země vyslala tři pilotované lety. Během poslední mise dokonce jeden z tchajkonautů, jak se čínským astronautům přezdívá, vystoupil do volného vesmíru.

Vesmír versus chudoba stamilionů

"Odstartovali jsme pozoruhodnou cestu," řekl novinářům šéf Indické organizace pro průzkum vesmíru (ISRO) G. Madhavan, který připomněl, že nejde o první start indické rakety do vesmíru, ale dosud vždy šlo jen o vynesení satelitů na oběžnou dráhu.

O významnosti události hovoří i to, že start rakety živě vysílala státní televize. "Cíl: Měsíc... Historický den pro Indii", hlásal televizní titulek. Diváci mohli spatřit napjaté vědce, kteří se povzbuzovali například bušením pěstí do hrudi.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Mimořádnou událost pozorně sledovala i další indická média. Ta o ní referovala jako o snaze obnovit sebedůvěru země, která se v posledních týdnech potýká s velkým útlumem růstu ekonomiky.

Agentura Reuters trochu ironicky připomíná, že země investuje nemalé prostředky do dobývání vesmíru, ale stamiliony Indů žijí na pokraji chudoby a hladomoru.

 

Právě se děje

Další zprávy