Americký prezident s chotí přiletí do indické metropole tuto středu a indická policie připravuje nejrozsáhlejší bezpečnostní akci posledních let.
Desítky tisíc Indů se zúčastnily v Dillí protestní demonstrace proti nadcházející návštěvě amerického prezidenta George Bushe. Podle některých odhadů bylo účastníků až 100.000 a většinu tvořili příslušníci zdejší muslimské komunity.
Smrt Bushovi, hlásají plakáty
Demonstranti provolávali protiamerická hesla, mimo jiné i "Smrt Bushovi". Hindský politik a herec Rádž Babbar na
shromáždění například prohlásil: "Ať už muslimové nebo hinduisté, obyvatelé Indie se zde shromáždili proto, aby dali najevo svůj hněv. Naším poselstvím je - vrahu Bushi, jdi domů."
Bush, který je v Indii očekáván v průběhu dnešního dne, je v této zemi relativně oblíbený ve srovnání s řadou sousedních států, přesto má i mezi Indy mnoho kritiků, kteří zejména odsuzují americké invaze v Iráku a Afghánistánu.
Problémem opět jaderný program
Bush vyzval Indii v předvečer své návštěvy k jasnému oddělení vojenského a civilního jaderného programu, aby mohla získat přístup k jaderným technologiím USA a dalších států. Washington a Dillí se loni dohodly v zásadních rysech na možnosti získávat americkou jadernou technologii, včetně paliva a reaktorů.
Oba státy však vedou spor o jádro dohody, podle kterého musí Indie oddělit v jaderných zařízeních vojenské a civilní části, přičemž civilní části budou podrobeny mezinárodním inspekcím, zatímco vojenské části budou mimo kontrolu. Cílem dohody je přivést Indii blíže k dodržování norem nešíření jaderných zbraní.
Pokud se nepodaří vyřešit tuto klíčovou část sporu, pak se odborníci i oficiální činitelé domnívají, že nadcházející Bushova návštěva bude považována za neúspěšnou.
Zatčeni islamisté z Kašmíru
Podle prohlášení policejního důstojníka Manishe Agarwala je prezident Bush tím nejdůležitějším a současně nejohroženějším mužem, proto nejsou připravovaná bezpečnostní opatření ničím překvapivým.
Indická policie již zatkla dva příslušníky militantní pákistánské skupiny Lashkar-e-Taiba, která bojuje proti indické nadvládě v neklidném Kašmíru. Během jejich zatýkání zabavila policie zbraně a výbušniny.
Islamističtí ozbrojenci jsou terčem indických policejních složek velmi často, takže není jasné, zda jejich zatčení bezprostředně souvisí s návštěvou amerického prezidenta v zemi.
Hrozí raketový útok?
Kromě bezprostřední ochrany Bushe bude kolem jeho delegace vytvořen "vnější" kilometrový kruh bránící možnému raketovému útoku na jeho osobu.
"Raketa může být vypálena až na vzdálenost jednoho kilometru. Kolem cesty prezidenta Bushe tak bude stejně velká hlídaná zóna," prohlásil Agarwala.
Indická policie se připravuje také na protesty muslimských obyvatel země a příznivců levicových stran, kteří již předem nahlásili plánované demonstrace.
Prezident Bush je i přesto rozhodnut navštívit také jihoindický a převážně muslimský Haidarabád, kde se v uplynulých týdnech konaly velké protesty proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda v tisku.