Indie poslala na oběžnou dráhu smartphonový satelit

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 2. 2013 13:27
Druhá nejlidnatější země světa rovněž zveřejnila plán dalších vesmírných letů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: NASA.gov

Dillí - Indie se stává čím dál tím významnějším hráčem na vesmírném trhu.

Jejím dosud posledním počinem je vynesení sedmi družic na oběžnou dráhu kolem Země. Na chodu jednoho ze satelitů se podílí takzvaný chytrý telefon, konkrétně model Google Nexus One.

A aby toho nebylo málo, na letošek země chystá až deset vesmírných startů a zveřejnila už také plány na misi bez lidské posádky na Mars, napsal zpravodajský server BBC News.

Co zvládne chytrý telefon

Raketa odstartovala v pondělí ze střediska v jihoindickém státě Ándhrapradéš a startu přihlížel i prezident Pranáb Mukherdží. Mezi družicemi byly dvě z Kanady, dvě z Rakouska, po jedné z Dánska a Británie a také francouzský satelit, který bude studovat světové oceány.

Právě britský aparát si díky propojení s Google Nexus One vysloužil označení "první smartphonový satelit". Za vývojem 3,5kilogramového nanosatelitu STRaND-1 stojí univerzita v anglickém Surrey.

Jeho mise je považována za demonstrační - má ukázat možnosti využití chytrých telefonů a zapojení veřejnosti do kosmického programu.

STRaND-1 sice pohání výkonný linuxový procesor, ale po ověření funkčnosti systému přenechá řízení mise zmíněnému chytrému telefonu. Součástí satelitu je osm plazmových trysek a pohonný systém na bázi vody a alkoholu.

Křik, který nikdo neuslyší

Univerzita vybrala zmíněný model od Googlu především pro to, že je vybaven uživatelsky přívětivým operačním systémem Android a že byl levný a snadno dostupný.

Na palubě je celý telefon, nikoli jen například základová deska. Mobilní zařízení je připojeno k jednomu z panelů tak, aby bylo možné využívat vestavěný fotoaparát.

V telefonu je nainstalováno několik vědeckých aplikací ke sběru dat, v programové výbavě nechybí ani zábavný software. Díky němu mohou lidé do vesmíru vyslat svůj jekot, a ověřit si tak hypotézu, že "ve vesmíru nikdo váš křik neuslyší".

Telefon totiž na orbitě záznam přehraje a mikrofony se zvuk pokusí zpětně zachytit. Pro veřejnost budou rovněž dostupné snímky, které mobil pořídí.

Družice na oběžnou dráhu vynesla indická raketa Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Byl to už její třiadvacátý start. Do současné doby úspěšně vynesla na oběžnou dráhu více než 50 družic.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy