Vesmír ovládnou soukromníci, šance se otvírá i Čechům

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 1. 2013 12:01
Soukromý sektor využil šanci. Dokončuje vývoj lodí pro turisty i "opravdové" kosmonauty
Dream Chaser, možný nástupce raketoplánů.
Dream Chaser, možný nástupce raketoplánů. | Foto: Web Sierra Nevada Corporation

Washington - Letošní rok bude v oblasti dobývání vesmíru přelomový. V roce 2013 totiž iniciativu naplno převezmou soukromé kosmické společnosti.

Chystají se první zkušební lety hned několika zcela privátních suborbitálních i orbitalních plavidel, jakožto i testy nových nosných raket.

A to jak těch určených k vesmírným výletům pro bohaté, tak i těch, jež se budou podílet na bádání státních kosmických agentur, především té americké.

Jediným soukromým plavidlem, které se dosud vydalo ke hvězdám (a spojilo s ISS), je zatím bezpilotní Dragon společnosti SpaceX. V tomto roce firma slibuje představení Dragonu 2 - stroje určeného pro přepravu posádky.

Ten si objednal americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) jako náhradu za vyřazené raketoplány. SpaceX ale nemá jistotu, že bude astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici nakonec dopravovat ona.

Ve hře o výnosný kontrakt jsou ještě firmy Boeing a Sierra Nevada Corporation. O tom, kdo výnosnou zakázku získá, se rozhodne až na začátku roku 2014.

Fascinující snímky Země z oběžné dráhy:

Boeing jde do boje s projektem stroje CST-100 (Commercial Space Transportation). Jedná se o kabinu pro sedm pasažérů, kterou by měla do kosmu vynášet raketa Atlas 5. Připojená ke stanici bude moci na oběžné dráze zůstat sedm měsíců, koncipována je navíc jako znovupoužitelná s životností 10 letů. 

Sierra Nevada Corp. pracuje na projektu Dream Chaseru - menšího nástupce raketoplánů, založeného na konceptu NASA z počátku devadesátých let (HL-20). Během roku 2013 chce firma provést první letové zkoušky, konkrétně přistání stroje v malé rychlosti.

Do vesmíru se mohou dostat také Češi. Zadarmo

Pomalu dospívají také první komerční suborbitální stroje pro vesmírné turisty. Jde o lodě navržené k tomu, aby opouštěly atmosféru, ale namísto cesty na oběžnou dráhu se pak klouzavým letem vracely na Zem.

Podle serveru Space.com by měl v roce 2013 proběhnout první let rakety Lynx 1 společnosti XCOR Aerospace. Ta sice ještě výšku 100 kilometrů nad povrchem, považovanou za hranici atmosféry, nepřekoná, ale stane se předlohou pro Lynx Mark, který by to měl dokázat už v roce následujícím.

Šanci podívat se za hranici atmosféry mají i Češi. A nemusejí mít na účtu miliony. Stačí štěstí. Firma AXE (Unilever) totiž vyhlásila soutěž o letenky do vesmíru. Dvaadvacet výherců z celého světa se v rámci projektu Axe Apollo Space Academy ve stroji Lynx vydá na suborbitu a zpět. 

"Po 35 letech má Česká republika jedinečnou šanci dostat svého člověka až k hranici vesmíru," upozornil mluvčí projektu A.A.S.A. v ČR Karel Pacner.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

První turisté se "svezou" už příští rok

Ještě letos by se měl uskutečnit první zkušební let vesmírné lodi SpaceShip Two, vyvíjenou společností Virgin Galactic. SpaceShipTwo už má za sebou asi tři desítky zkušebních letů v hranicích atmosféry, nyní pokračují přípravy na první let na raketový pohon.

Jak XCOR Aerospace, tak Virgin Galactic slibují, že se první turisté proletí už v roce 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy