Ahmadínežád se nabídl vědcům. Chce být astronautem

Zahraničí Zahraničí
4. 2. 2013 17:00
Íránský prezident je prý ochoten se obětovat pro vědu
Stane se Ahmadínežád prvním íránským dobyvatelem vesmíru?
Stane se Ahmadínežád prvním íránským dobyvatelem vesmíru? | Foto: Reuters

Teherán - Prezident Mahmúd Ahmadínežád je světu znám svými plamennými proslovy na adresu Izraele či Západu, jenž dlouhodobě protestuje proti íránskému jadernému programu.

Tentokrát ale v Teheránu prohlásil, že je ochoten vzít na sebe riziko a stát se prvním astronautem své země. "Jsem připraven být prvním Íráncem, jenž se obětuje pro naše vědce," citovala ho oficiální agentura IRNA.

Agentura AP připomněla, že šestapadesátiletý Ahmadínežád by navázal na Anousheh Ansariovou.

Američanka s íránským původem se na oběžnou dráhu podívala v roce 2006, kdy za desetidenní výlet k Mezinárodní vesmírné stanici ISS zaplatila 20 milionů dolarů. Pro mnoho Íránek se stala inspirací.

Letěla, či neletěla opice?

Prezidentova slova přišla týden poté, co země oznámila, že do kosmu úspěšně vyslala živou opici. Raketa Kavošgar byla údajně vypuštěna do výšky minimálně 120 kilometrů a "vrátila se s neporušeným nákladem".

Írán se pochlubil opicí, kterou údajně vyslal do vesmíru.
Írán se pochlubil opicí, kterou údajně vyslal do vesmíru. | Foto: Reuters

Údajné vyslání primáta se přitom stalo předmětem spekulací. Íránská média totiž zveřejnila fotografie dvou různých opic.

Pochybnosti se nepodařilo rozptýlit ani zástupci íránského vesmírného programu Mohammadu Ebrahímímu. Ten se nechal o víkendu slyšet, že opice jménem Píšgam (Pionýr) v raketě skutečně byla a že se po 20 minutách letu vrátila v pořádku na Zemi.

Dodal, že pro let bylo současně testováno více primátů. Agentura proto měla údajně připraveny dva balíčky oficiálních fotografií, přičemž jeden z nich obsahoval fotky nesprávné opice.

Ministr obrany Ahmad Vahídí posléze oznámil, že Írán brzy vyšle na orbitu vlastní satelit, a to ze svého Vesmírného střediska Imáma Chomejního. To je ale stále ve výstavbě.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 27 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy