Teherán - Prezident Mahmúd Ahmadínežád je světu znám svými plamennými proslovy na adresu Izraele či Západu, jenž dlouhodobě protestuje proti íránskému jadernému programu.
Tentokrát ale v Teheránu prohlásil, že je ochoten vzít na sebe riziko a stát se prvním astronautem své země. "Jsem připraven být prvním Íráncem, jenž se obětuje pro naše vědce," citovala ho oficiální agentura IRNA.
Agentura AP připomněla, že šestapadesátiletý Ahmadínežád by navázal na Anousheh Ansariovou.
Američanka s íránským původem se na oběžnou dráhu podívala v roce 2006, kdy za desetidenní výlet k Mezinárodní vesmírné stanici ISS zaplatila 20 milionů dolarů. Pro mnoho Íránek se stala inspirací.
Letěla, či neletěla opice?
Prezidentova slova přišla týden poté, co země oznámila, že do kosmu úspěšně vyslala živou opici. Raketa Kavošgar byla údajně vypuštěna do výšky minimálně 120 kilometrů a "vrátila se s neporušeným nákladem".
Údajné vyslání primáta se přitom stalo předmětem spekulací. Íránská média totiž zveřejnila fotografie dvou různých opic.
Pochybnosti se nepodařilo rozptýlit ani zástupci íránského vesmírného programu Mohammadu Ebrahímímu. Ten se nechal o víkendu slyšet, že opice jménem Píšgam (Pionýr) v raketě skutečně byla a že se po 20 minutách letu vrátila v pořádku na Zemi.
Dodal, že pro let bylo současně testováno více primátů. Agentura proto měla údajně připraveny dva balíčky oficiálních fotografií, přičemž jeden z nich obsahoval fotky nesprávné opice.
Ministr obrany Ahmad Vahídí posléze oznámil, že Írán brzy vyšle na orbitu vlastní satelit, a to ze svého Vesmírného střediska Imáma Chomejního. To je ale stále ve výstavbě.