Indický soud vykázal turisty z tygřích rezervací

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
25. 7. 2012 10:21
Nejvyšší soud zakázal vstup do 40 tygřích rezervací
Tygr indický. Ilustrační foto.
Tygr indický. Ilustrační foto. | Foto: Zoo Brno

Dillí - Indický nejvyšší soud zakázal turistiku ve stanovených zónách více než 40 tygřích rezervací pod správou centrální vlády. Šesti státům, které nedodržovaly předchozí směrnice, navíc uložil pokuty.

Ve volné přírodě subkontinentu žije podle posledního sčítání z loňského roku kolem 1700 tygrů. Ještě před 100 lety přitom v indické divočině podle BBC žilo na 100 tisíc těchto kočkovitých šelem.

Organizace na ochranu přírody verdikt soudu uvítaly. Rozhodnutí vychází vstříc příslušné petici, která žádala vytlačení komerčních turistických aktivit z oblastí nejčastějšího výskytu tygrů v rezervacích. V zónách stanovených soudem žije většina indických tygrů.

Tygrům se daří také v pražské zoo:

I když je rozhodnutí soudu označováno za významné, není jasné, jaký dopad bude mít na turismus. Ten se soustřeďuje do takzvaných nárazníkových zón, což jsou až deset kilometrů široká pásma kolem vymezených zón.

Soudní verdikt je jedním z řady kroků, které indické orgány v poslední době podnikly na ochranu tygrů. V únoru byla ve státě Rádžasthán přestěhována celá vesnice, jež musela zvířatům ustoupit.

Opatření zjevně zabírají. Podle úřadů počet tygrů v Indii opět roste. Nadále je ale ohrožují lidé žijící uvnitř nebo na okraji rezervací.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy