Dillí - Indie plánuje ve fiskálním roce 2011-2012 celkové výdaje ve výši 12,6 bilionu rupií (cca 278 miliard dolarů), příjmy odhaduje na 9,3 bilionu rupií (206 miliard dolarů).
Dotace na potraviny mají dosáhnout podle serveru The Hindustan Times 606 miliard rupií (13,4 miliardy dolarů).
Vojenský rozpočet zvyšuje indická vláda ve srovnání s minulým finančním rokem o téměř 12 procent.
Dillí hodlá nakupovat větší množství nejmodernější vojenské techniky, především nadzvukových letounů než doposud.
Důvodem je narůstající vliv Číny, která je navíc blízkým spojencem Pákistánu, jenž má stejně jako Indie jaderné zbraně.
Dillí chce podle agentury Reuters do konce tohoto roku investovat do nákupu nadzvukových stíhaček deset a půl miliardy dolarů, hodlá však nakupovat také transportní letouny, průzkumné helikoptéry i ponorky.
Indický ministr financí Pranáb Mukherdží v pondělí při představování rozpočtu na finanční rok 2011-2012 řekl v parlamentu, že výdaje na obranu budou činit 1,6 bilionu rupií (36,3 miliard dolarů).
Největší rival Čína
Indii dělá velkou starost rostoucí vojenská moc Číny, proto chce posílit svou vzdušnou a námořní obranu.
Peking loni vydal na zbrojní účely 78 miliard dolarů, více než dvakrát tolik co Indie a vyvíjí například neviditelné bombardéry, které by měly konkurovat americkým F-22.
O přízeň Dillí se nyní ucházejí velké britské, francouzské, americké i ruské zbrojařské koncerny. Indická vláda chce do konce tohoto roku dojednat nákup 126 nadzvukových stíhacích letounů.
Celkově uvažuje Indie o nákupu až 200 nových stíhaček.
Je však otázka, zda se podaří v zemi zmítané jedním obrovským korupčním skandálem za druhým tento tendr skutečně realizovat.
Rozpočet je populistický
V civilní oblasti bude podle ministra Mukherdžího vláda klást důraz především na dostupnost potravin a zlepšení infrastruktury potřebného pro efektivní skladování potravin.
Indie přichází až o 40 procent své produkce ovoce a zeleniny, protože nemá dostatečné chladírenské kapacity. V rozpočtu se proto počítá se stimuly pro výstavbu těchto zařízení.
Indická vláda dále hodlá zvýšit potravinové subvence. Jedním z ústředních bodů rozpočtu na příští finanční rok jsou proto dotace na obilí pro indické chudé.
Podle serveru The Hindustan Times musí pět set milionů Indů stále vyžít z 56,5 rupií (1,25 dolaru) na den. Protože ceny základních potravin a pohonných hmot neustále rostou, hodlá vláda zvýšit sociální výdaje o 17 procent.
Tento obrovský nárůst mají mimo jiné pokrýt zvýšené daňové příjmy, protože vláda počítá, že ekonomika poroste o 9 procent.
Opozice i ekonomičtí experti označují však takový scénář za příliš optimistický a tudíž nereálný, rozpočet pak za politicky motivovaný a zcela bezobsažný, pokud jde o potřebné ekonomické reformy.
Vláda premiéra Manmóhana Singha čelí masové kritice za obrovské korupční skandály a vyššími výdaji v sociální oblasti si podle kritiků chce koupit zpátky přízeň chudých vrstev.