Obama ohlásil v Indii miliardové kontrakty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 11. 2010 21:37
Americký prezident zahájil svoji asijskou cestu
Vrať se zpátky, Obamo! Amerického prezidenta v Indii pouze nevítali
Vrať se zpátky, Obamo! Amerického prezidenta v Indii pouze nevítali | Foto: Reuters

Bombaj - Americký prezident Barack Obama zahájil v indické Bombaji svou asijskou cestu.

Hned na začátku ucitl památku obětí koordinovaného teroristického útoku, při němž tam před dvěma lety zahynulo téměř 200 lidí.

Přislíbil rovněž uzavření kontraktu za deset miliard dolarů, které mají oživit činnost amerických firem a zachránit v USA 53 tisíc pracovních míst.

"Nikdy nezapomeneme. USA a Indie jsou jednotné," prohlásil šéf Bílého domu v hotelu Taj Mahal, který se stal jedním z dějišť šedesátihodinového boje mezi teroristickým komandem a místními bezpečnostními silami.

Před projevem se americký prezident soukromě sešel s příbuznými obětí. S manželkou Michelle navštívil památník obětí, který tvoří fontána s květy plovoucími na hladině. "Spojené státy jsou solidární s celou Bombají a celou Indií v boji za vymýcení metly terorismu," napsal do pamětní knihy.

Podle agentury AP si indičtí komentátoři nicméně všimli, že se nezmínil o Pákistánu, spojenci USA v boji proti radikálnímu Talibanu a Al-Káidě, kterého Indie obviňuje z odpovědnosti za masakr.

Útočníci v Bombaji totiž z Pákistánu pocházeli a jeho území využívali jako základnu k výcviku a zorganizování útoku.

Indie? To je trh budoucnosti

Indii považují Američané za svého hlavního spojence a přirozeného partnera v regionu.

Zatímco loňské listopadové návštěvě indického premiéra Manmóhana Singha ve Washingtonu dominovala otázka jaderné spolupráce, nyní se Američané, kteří doma zoufale potřebují vytvářet, ale i zachraňovat pracovní místa, potřebovali zaměřit zejména na hospodářství.

"Spojené státy považují Asii, a zejména Indii, za trh budoucnosti," prohlásil Obama, kterého doprovodili do druhé nejlidnatější země světa zástupci asi 250 amerických firem.

"O Indii stále panuje předsudek jako o zemi klientských center a zázemí firem, které ničí americké pracovní příležitosti. Tyto staré stereotypy a obavy ale přehlížejí realitu dneška," prohlásil americký prezident.

Kromě obchodu má Obama v Indii jednat bude i o situaci v sousedním Pákistánu, v Afghánistánu nebo o sílící pozici Číny v regionu.

Z Indie se Obama přesune do Indonésie. Během desetidenní cesty po Asii zavítá ještě do Jižní Koreje, kde se zúčastní summitu G20, a do Japonska.

Podle komentátorů ukáže Obamova první zahraniční cesta po triumfu republikánů v úterních parlamentních volbách, jak volební porážka ovlivní amerického prezidenta na mezinárodní scéně.

 

Právě se děje

Další zprávy