Obama ohlásil v Indii miliardové kontrakty

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 11. 2010 21:37
Americký prezident zahájil svoji asijskou cestu
Vrať se zpátky, Obamo! Amerického prezidenta v Indii pouze nevítali
Vrať se zpátky, Obamo! Amerického prezidenta v Indii pouze nevítali | Foto: Reuters

Bombaj - Americký prezident Barack Obama zahájil v indické Bombaji svou asijskou cestu.

Hned na začátku ucitl památku obětí koordinovaného teroristického útoku, při němž tam před dvěma lety zahynulo téměř 200 lidí.

Přislíbil rovněž uzavření kontraktu za deset miliard dolarů, které mají oživit činnost amerických firem a zachránit v USA 53 tisíc pracovních míst.

"Nikdy nezapomeneme. USA a Indie jsou jednotné," prohlásil šéf Bílého domu v hotelu Taj Mahal, který se stal jedním z dějišť šedesátihodinového boje mezi teroristickým komandem a místními bezpečnostními silami.

Před projevem se americký prezident soukromě sešel s příbuznými obětí. S manželkou Michelle navštívil památník obětí, který tvoří fontána s květy plovoucími na hladině. "Spojené státy jsou solidární s celou Bombají a celou Indií v boji za vymýcení metly terorismu," napsal do pamětní knihy.

Podle agentury AP si indičtí komentátoři nicméně všimli, že se nezmínil o Pákistánu, spojenci USA v boji proti radikálnímu Talibanu a Al-Káidě, kterého Indie obviňuje z odpovědnosti za masakr.

Útočníci v Bombaji totiž z Pákistánu pocházeli a jeho území využívali jako základnu k výcviku a zorganizování útoku.

Indie? To je trh budoucnosti

Indii považují Američané za svého hlavního spojence a přirozeného partnera v regionu.

Zatímco loňské listopadové návštěvě indického premiéra Manmóhana Singha ve Washingtonu dominovala otázka jaderné spolupráce, nyní se Američané, kteří doma zoufale potřebují vytvářet, ale i zachraňovat pracovní místa, potřebovali zaměřit zejména na hospodářství.

"Spojené státy považují Asii, a zejména Indii, za trh budoucnosti," prohlásil Obama, kterého doprovodili do druhé nejlidnatější země světa zástupci asi 250 amerických firem.

"O Indii stále panuje předsudek jako o zemi klientských center a zázemí firem, které ničí americké pracovní příležitosti. Tyto staré stereotypy a obavy ale přehlížejí realitu dneška," prohlásil americký prezident.

Kromě obchodu má Obama v Indii jednat bude i o situaci v sousedním Pákistánu, v Afghánistánu nebo o sílící pozici Číny v regionu.

Z Indie se Obama přesune do Indonésie. Během desetidenní cesty po Asii zavítá ještě do Jižní Koreje, kde se zúčastní summitu G20, a do Japonska.

Podle komentátorů ukáže Obamova první zahraniční cesta po triumfu republikánů v úterních parlamentních volbách, jak volební porážka ovlivní amerického prezidenta na mezinárodní scéně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy