Indie a Rusko se dohodly na rozsáhlé spolupráci

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 12. 2010 12:59
Země budou spolupracovat na vývoji stíhaček, jaderné energetice a dalších oblastech
Foto: Reuters

Dillí - Rusko a Indie uzavřely dohodu o mezinárodní spolupráci v oblasti ropného a plynového průmyslu, jaderné energetiky a informačních technologií.

Spolupráci, jejíž součástí je i společný projekt vývoje bojového letounu páté generace, stvrdili ruský prezident Dmitrij Medvědev, který je v Dillí na dvoudenní oficiální návštěvě, a indický premiér Mamohan Singh.

Rusko se podle agentury RIA Novosti mimo jiné zavázalo, že Indům pomůže se stavbou jaderných reaktorů. Bude se podílet například na dostavění reaktoru Kudankulam na jihu země.   

Ministři zahraničí obou zemí zároveň podepsali dohodu o zjednodušení postupu při vzájemném udělování víz a spolupráci v případě nouze.

Podle agentury Reuters navíc Medvěděv oznámil, že podpoří Indii ve snaze získat v budoucnosti křeslo stálého člena Rady bezpečnosti OSN v rámci plánované reformy ústředního grémia světové organizace.

Rusko a Indie jsou tradiční spojenci již z dob Sovětského svazu a Moskva by si svůj vliv v této zemi ráda udržela. Dillí se ale snaží vytvořit vazby i s dalšími zeměmi.

Indie, která je sedmou největší a druhou nejlidnatější zemí na světě, má totiž po Číně druhou nejrychleji rostoucí ekonomiku a ukazuje, že je s ní třeba do budoucna počítat, jako s globální mocností.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy