Indická vláda je nařčena, že chce ničit boží dílo

18. 9. 2007 11:10
Hinduistům vadí stavba indického Suezu
Hinduismus má v Indii velmi silný vliv. I když je zdejší vláda sekulární, musí dbát na hlas věřících (na snímku muž nesoucí sochu boha Ganéši)
Hinduismus má v Indii velmi silný vliv. I když je zdejší vláda sekulární, musí dbát na hlas věřících (na snímku muž nesoucí sochu boha Ganéši) | Foto: Reuters

Dillí - Indická vláda se dostala do nezvyklé pozice. Musí odrážet výpady nábožensky horlivých Indů, kteří ji obviňují z maření božího díla.

Spor se rozhořel kolem záměru vlády postavit lodní kanál mezi Indií a Srí Lankou.

Indický Suezský průplav, jak se mu v Indii říká, by měl stát 560 milionů dolarů a měl by zkrátit cestu mezi západní a východní částí indického pobřeží až o 36 hodin.

Jenže průplav má být prokopán také skrze mělčinu z kamení a písku, kterou podle hinduistických věřících postavil sám Bůh. To sekulární - ač hinduistická - vláda popírá a tvrdí, že mělčina vznikla díky pohybu mořských proudů.

"Pevninu stavěla opičí armáda"

Dva náboženské texty Ramajána a Ramčaritmanas, které podrobně líčí život boha Rámy, uvádí, že před tisíci lety Ráma přikázal své armádě opic postavit most na Srí Lanku, aby tak mohl zachránit svou unesenou ženu Situ.

Vláda v dopise adresovaném Nejvyššímu soudu argumentovala, že zmiňované texty při vší úctě nelze považovat za důkaz, že mělčinu mezi Srí Lankou a Indií stvořil bůh, a že její narušení je proto nepřípustné.

Hlavní opoziční strana hinduisticko-nacionalistická Bharatija Janata (BJP) okamžitě obvinila vládu z rouhání a zvýhodňování jiných náboženských skupin a pohrozila masovými protesty v ulicích po celé zemi.

Foto: Aktuálně.cz

Vláda mírní tón

V několika indických státech pak opravdu došlo k protestům, jichž se zúčastnily tisíce lidí.

Ministr spravedlnosti v reakci na vývoj uvedl, že vláda napíše nové prohlášení, ve kterém bude kontroverzní pasáž změněna nebo z něj bude úplně vyjmuta.

"Jakákoliv část, která byla neuctivá vůči Rámovi, je špatná a musí být odstraněna. My respektujeme náboženské vyznání všech lidí," uvedl ministr Bharadwaj pro agenturu Reuters.

Kromě hlasitých protestů hinduistů se však proti stavbě kanálu staví také jiné skupiny. Například ochránci přírody tvrdí, že stavba a následná masivní doprava může zdevastovat populaci velryb a jiného mořského života, což může zase poškodit místní rybáře.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy