Indická vláda je nařčena, že chce ničit boží dílo

18. 9. 2007 11:10
Hinduistům vadí stavba indického Suezu
Hinduismus má v Indii velmi silný vliv. I když je zdejší vláda sekulární, musí dbát na hlas věřících (na snímku muž nesoucí sochu boha Ganéši)
Hinduismus má v Indii velmi silný vliv. I když je zdejší vláda sekulární, musí dbát na hlas věřících (na snímku muž nesoucí sochu boha Ganéši) | Foto: Reuters

Dillí - Indická vláda se dostala do nezvyklé pozice. Musí odrážet výpady nábožensky horlivých Indů, kteří ji obviňují z maření božího díla.

Spor se rozhořel kolem záměru vlády postavit lodní kanál mezi Indií a Srí Lankou.

Indický Suezský průplav, jak se mu v Indii říká, by měl stát 560 milionů dolarů a měl by zkrátit cestu mezi západní a východní částí indického pobřeží až o 36 hodin.

Jenže průplav má být prokopán také skrze mělčinu z kamení a písku, kterou podle hinduistických věřících postavil sám Bůh. To sekulární - ač hinduistická - vláda popírá a tvrdí, že mělčina vznikla díky pohybu mořských proudů.

"Pevninu stavěla opičí armáda"

Dva náboženské texty Ramajána a Ramčaritmanas, které podrobně líčí život boha Rámy, uvádí, že před tisíci lety Ráma přikázal své armádě opic postavit most na Srí Lanku, aby tak mohl zachránit svou unesenou ženu Situ.

Vláda v dopise adresovaném Nejvyššímu soudu argumentovala, že zmiňované texty při vší úctě nelze považovat za důkaz, že mělčinu mezi Srí Lankou a Indií stvořil bůh, a že její narušení je proto nepřípustné.

Hlavní opoziční strana hinduisticko-nacionalistická Bharatija Janata (BJP) okamžitě obvinila vládu z rouhání a zvýhodňování jiných náboženských skupin a pohrozila masovými protesty v ulicích po celé zemi.

Foto: Aktuálně.cz

Vláda mírní tón

V několika indických státech pak opravdu došlo k protestům, jichž se zúčastnily tisíce lidí.

Ministr spravedlnosti v reakci na vývoj uvedl, že vláda napíše nové prohlášení, ve kterém bude kontroverzní pasáž změněna nebo z něj bude úplně vyjmuta.

"Jakákoliv část, která byla neuctivá vůči Rámovi, je špatná a musí být odstraněna. My respektujeme náboženské vyznání všech lidí," uvedl ministr Bharadwaj pro agenturu Reuters.

Kromě hlasitých protestů hinduistů se však proti stavbě kanálu staví také jiné skupiny. Například ochránci přírody tvrdí, že stavba a následná masivní doprava může zdevastovat populaci velryb a jiného mořského života, což může zase poškodit místní rybáře.

 

Právě se děje

Další zprávy