Přestřelka v Kašmíru. Při střetu indických a pákistánských vojáků zemřelo sedm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2019 10:16
Přestřelka mezi indickými a pákistánskými vojáky v himálajském regionu Kašmíru si v noci na úterý vyžádala životy sedmi lidí. Šlo o tři pákistánské vojáky, jednoho pákistánského vesničana, dvě Indky a příslušníka indické polovojenské policie. S odvoláním na sdělení úřadů o tom informovala agentura AP, podle které jde o jeden z nejtragičtějších incidentů od únorového sebevražedného útoku, při kterém v indické části Kašmíru přišlo o život více než 40 lidí.
Pohřeb jedné z obětí přestřelky v pákistánské části Kašmíru.
Pohřeb jedné z obětí přestřelky v pákistánské části Kašmíru. | Foto: Reuters

Pákistánská armáda v prohlášení uvedla, že tři pákistánští vojáci v noci na úterý přišli o život a čtvrtý byl zraněn, když na jejich pozice v pohraničním městě Rakhčikrí v Pákistánem kontrolované části Kašmíru zaútočili indičtí vojáci. Pákistánská armáda zároveň sdělila, že na indický útok reagovala. Podle pákistánské policie si indické ostřelování také vyžádalo život 70letého vesničana.

Indická armáda naopak obvinila Pákistán z ostřelování indické části Kašmíru a střelby z lehkých zbraní a doplnila, že pouze reagovala. Podle indické policie pákistánský útok zabil indickou ženu, mladou dívku a člena polovojenské policie, zatímco dalších 18 indických civilistů a pět vojáků bylo zraněno.

Islámábád a Dillí spolu od získání nezávislosti v roce 1947 vedly čtyři války, z nichž tři byly o himálajskou oblast Kašmír. Obě země, které jsou jadernými mocnostmi, si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Poslední příměří bylo uzavřeno v roce 2003.

Ačkoliv přestřelky mezi indickými a pákistánskými silami jsou v Kašmíru relativně časté, nejnovější incident se stal pouhých několik týdnů poté, co si útok sebevražedného atentátníka v indické části Kašmíru vyžádal životy 44 členů indické polovojenské policie. K útoku se přihlásilo islamistické povstalecké hnutí Džajše Muhammad, které bojuje proti indické nadvládě a má zázemí v Pákistánu.

Indie v reakci na útok podnikla v Pákistánu nálet, který byl podle ní namířen na pachatele únorového útoku. Pákistán následně sestřelil dvě indická vojenská letadla a zadržel jednoho pilota. Později Islámábád pilota zase předal Indům.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy