Při přeshraniční střelbě v Kašmíru zahynulo osm lidí, několik domů bylo zničeno

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 3. 2019 19:36
Při přeshraničních přestřelkách mezi Indií a Pákistánem ve sporné oblasti Kašmíru dnes zahynulo nejméně osm lidí - šest civilistů a dva příslušníci pákistánských ozbrojených sil. Informovala o tom agentura AP. Jedenáct dalších lidí bylo podle agentury DPA zraněno. Nejnovější vlna napětí vyvolaná sebevražedným atentátem kašmírských separatistů před dvěma týdny, při němž zahynulo 44 členů indické polovojenské policie, tak nepolevuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dillí z podílu na útoku před 14 dny obvinilo Islámábád. Od té doby Indie a Pákistán podnikají přestřelky na hranici a země se vzájemně obviňují z narušování svého vzdušného prostoru. Ve středu pákistánská armáda oznámila, že nad částí Kašmíru, kterou ovládá, sestřelila dva indické letouny a následně zajala indického pilota.

Podle pákistánské vlády indičtí vojáci při nejnovějším incidentu zaútočili těžkými zbraněmi na vesnici ležící poblíž kašmírské linie kontroly a zabili chlapce a další tři lidi zranili. Zničeno bylo rovněž několik domů. Pákistánská armáda na tento incident odpověděla střelbou na indické území.

Indie dříve oznámila, že příslušníci pákistánských ozbrojených sil zabili dva sourozence a jejich matku v okrese Púnč na indické straně hranice.

Islámábád a Dillí spolu od získání nezávislosti v roce 1947 vedly čtyři války, z nichž tři byly o himálajský region Kašmír. Obě země, které jsou jadernými mocnostmi, si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Poslední příměří bylo uzavřeno v roce 2003. Současné nepokoje jsou podle agentury AP nejhorší od roku 1999, kdy pákistánská armáda vyslala do indické části Kašmíru pozemní síly.

Dnešní incidenty přicházejí den poté, co Pákistán s cílem snížit napětí učinil "mírové gesto" a propustil do Indie za přítomnosti televizních kamer indického pilota sestřeleného ve středu nad pákistánskou částí Kašmíru.

Indie dnes zase předala pákistánským úřadům tělo pákistánského vězně ubitého v únoru k smrti spoluvězni v indické věznici. Údajně mělo jít o pomstu vězňů za sebevražedný atentát před dvěma týdny, při kterém zahynuly desítky příslušníků indické polovojenské policie.

Pákistánský ministr zahraničí dnes uvedl, že se Rusko nabídlo, že bude hrát roli prostředníka v napjatých vztazích mezi Pákistánem a Indií. Pákistán je podle něj připraven tuto nabídku přijmout. Není ale jasné, zda s tím bude souhlasit i Indie. Pákistán chce "mír, nechceme válku a již dříve jsme uvedli, že válka není řešením problémů", prohlásil šéf pákistánské diplomacie Šáh Mahmúd Kureší na tiskové konferenci.

Podle pákistánských úřadů začne v pondělí opět fungovat klíčové vlakové spojení mezi Pákistánem a Indií. Jde o náznak zmírnění napětí mezi oběma zeměmi, poznamenala k tomu agentura AP. Vlak spojuje pákistánské město Láhaur s pohraničním indickým městem Atari.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Zátěžové testy ČNB opět prokázaly odolnost bank a pojišťoven

Dohledové zátěžové testy České národní banky letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování zahrnující téměř všechny banky a pojišťovny prokázalo, že oba sektory jsou odolné proti případnému nepříznivému ekonomickému vývoji. Testy ČNB provedla na základě dat ke konci roku 2018.

Zdroj: ČTK
Další zprávy