Soud rozhodl, guvernér podepsal. Indiana jako první stát USA zakázala potraty

ČTK ČTK
6. 8. 2022 9:56
Po přelomovém rozsudku nejvyššího soudu Spojených států o potratech tyto zákroky v pátek zakázala Indiana. Republikány ovládaný stát krok učinil jako první v USA. Nové předpisy schválili zákonodárci, krátce poté je podepsal guvernér Eric Holcomb. Stalo se to šest týdnů poté, co nejvyšší soud USA zrušil ústavní právo na ukončení těhotenství.
Demonstrace aktiviístů proti potratům před Kapitolem v Indianapolisu
Demonstrace aktiviístů proti potratům před Kapitolem v Indianapolisu | Foto: ČTK/AP

Podle nových pravidel, která začnou platit 15. září, budou potraty zcela zakázány s výjimkou situace, kdy plod trpí vadami považovanými za smrtelné. Žena bude moci těhotenství ukončit, pokud bude závažně ohroženo její zdraví. Výjimky se vztahují také na nezletilé oběti znásilnění nebo incestu, ale jen do desátého týdne těhotenství, popsala agentura AP. Podle současného zákona mohou ženy s jistými omezeními na potrat až 22 týdnů od poslední menstruace.

Na potratovou politika v Indianě se upřela pozornost koncem června, kdy do tohoto státu ze sousedního Ohia přijela desetiletá dívka, těhotná po znásilnění. Ve svém domovském státu zákrok podstoupit nemohla. Potraty jsou v Ohiu zakázány po šestém týdnu těhotenství a výjimky pro oběti znásilnění nebo incestu neexistují. Dívka šestitýdenní hranici překročila o pouhé tři dny.

Před indianským Kapitolem v pátek protestovali odpůrci zákazu potratů a na zákonodárce křičeli, aby "se styděli". "Nepřestaneme bojovat dokud nebude mít každý přístup k péči týkající se potratů, do které by nezasahovali politici," uvedla místní pobočka Americké unie občanských práv.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Voliči v Kansasu tento týden v referendu zamítli návrh na změnu ústavy, který by umožnil většinově republikánským zákonodárcům omezit, nebo zcela zrušit právo na potrat. Šlo o první referendum o potratech v USA od chvíle, kdy nejvyšší soud anuloval ústavní právo na ukončení těhotenství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce útočník

Britského spisovatele Salmana Rushdieho napadl na přednášce nedaleko Buffala v USA útočník. Několikrát ho udeřil, než agresora ochranka zpacifikovala, uvedl zpravodaj agentury AP. Rushdie se několik let skrýval poté, co ho v roce 1989 íránský duchovní vůdce Ruholláh Chomejní odsoudil k smrti za údajnou urážku muslimského proroka Mohameda v knize Satanské verše.

 

Zdroj: Zahraničí , Reuters
Další zprávy