reklama
 
 

Index teroru: Vede Irák, turistické Thajsko už v Top 10

17. 2. 2010 7:37
Nebezpečí terorismu vzrostlo také v Řecku, Jemenu a Číně

Londýn - Americká armáda se pomalu chystá k odchodu z Iráku a média se už rok soustřeďují spíše na bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Irák však stále zůstává zemí, kde hrozí největší riziko teroristických útoků.

Vyplývá to z nyní zveřejněného žebříčku nejrizikovějších zemí vypracovaného britskou společností Maplecroft.

Jako jeden ze států, kde je nebezpečí terorismu extrémní, označila organizace zabývající se analýzami globálních rizik poprvé v historii žebříčku Thajsko, kde vláda dlouhodobě na jihu bojuje s muslimským povstáním.

První desítka nejrizikovějších zemí z hlediska terorismu začíná Irákem a následují Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Libanon, Indie, Alžírsko, Kolumbie, Thajsko a Filipíny.

Nebezpečné Thajsko

Organizace ve své analýze pracující s daty z minulého roku zohledňuje počet teroristických útoků, jejich ničivost, dlouhodobou existenci teroristických skupin v zemi a hrozby dalšími útoky, které teroristé zveřejnili.

Přes zlepšující se bezpečnostní situaci zemřelo v Iráku kvůli teroristickým útokům loni 4500 lidí.

Thajsko se minulý rok nacházelo na jedenácté pozici. Na prvních příčkách se ocitlo kvůli muslimskému povstání v jižních provinciích při hranici s Malajsií, které si za posledních šest let vyžádalo téměř 4000 obětí.

V oblasti je dlouhodobě nasazeno 30 tisíc thajských vojáků a další tisíce místních obyvatel utvořily paravojenské jednotky. Jak armádu, tak tyto jednotky však lidskoprávní organizace obviňují z hrubého porušování lidských práv.

Turisté mířící do Thajska se však nemusejí příliš obávat, a to ani když cestují do jižních a zahraničními návštěvníky oblíbených provincií jako Krabi, kde žije hodně muslimů. Povstání se týká pouze nejjižnějšího cípu země a provincií Narathiwat, Yala, Pattani a Songkhla.

Opravit mylné dojmy

Mezi státy, které se v žebříčku posunuly vzhůru, patří například Řecko, kde se zvyšuje počet malých teroristických útoků prováděných levicovými radikály.

A také Jemen, ve kterém se loni zvýšil počet únosů a roste hrozba Al-Káidy, nebo Čína, kde se vyostřila situace v západním Sin-ťiangu. Řecko postoupilo z 63. místa na 57., Jemen z 29. na 22. a Čína z 54. na 43.

"Zprávy poskytované médii informujícími o útocích s mnoha oběťmi mohou často vytvářet u veřejnosti nesprávný dojem týkající se rizik terorismu," říká analytička Maplecroftu Eva Molyneauxová. "O malých útocích novináři často neinformují, přestože disponují potenciálem narušit obchodování a dodávky zboží."

Index rizika terorismu (TRI) se údajně snaží falešné dojmy napravit. Obraz nebezpečných částí světa, který vytváří, je však velmi podobný.

autor: Roman Gazdík | 17. 2. 2010 7:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama