Index teroru: Vede Irák, turistické Thajsko už v Top 10

Roman Gazdík
17. 2. 2010 7:37
Nebezpečí terorismu vzrostlo také v Řecku, Jemenu a Číně
Hotel Pearl Continental po výbuchu
Hotel Pearl Continental po výbuchu | Foto: Reuters

Londýn - Americká armáda se pomalu chystá k odchodu z Iráku a média se už rok soustřeďují spíše na bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Irák však stále zůstává zemí, kde hrozí největší riziko teroristických útoků.

Vyplývá to z nyní zveřejněného žebříčku nejrizikovějších zemí vypracovaného britskou společností Maplecroft.

Jako jeden ze států, kde je nebezpečí terorismu extrémní, označila organizace zabývající se analýzami globálních rizik poprvé v historii žebříčku Thajsko, kde vláda dlouhodobě na jihu bojuje s muslimským povstáním.

První desítka nejrizikovějších zemí z hlediska terorismu začíná Irákem a následují Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Libanon, Indie, Alžírsko, Kolumbie, Thajsko a Filipíny.

Nebezpečné Thajsko

Organizace ve své analýze pracující s daty z minulého roku zohledňuje počet teroristických útoků, jejich ničivost, dlouhodobou existenci teroristických skupin v zemi a hrozby dalšími útoky, které teroristé zveřejnili.

Foto: Aktuálně.cz

Přes zlepšující se bezpečnostní situaci zemřelo v Iráku kvůli teroristickým útokům loni 4500 lidí.

Thajsko se minulý rok nacházelo na jedenácté pozici. Na prvních příčkách se ocitlo kvůli muslimskému povstání v jižních provinciích při hranici s Malajsií, které si za posledních šest let vyžádalo téměř 4000 obětí.

V oblasti je dlouhodobě nasazeno 30 tisíc thajských vojáků a další tisíce místních obyvatel utvořily paravojenské jednotky. Jak armádu, tak tyto jednotky však lidskoprávní organizace obviňují z hrubého porušování lidských práv.

Turisté mířící do Thajska se však nemusejí příliš obávat, a to ani když cestují do jižních a zahraničními návštěvníky oblíbených provincií jako Krabi, kde žije hodně muslimů. Povstání se týká pouze nejjižnějšího cípu země a provincií Narathiwat, Yala, Pattani a Songkhla.

Opravit mylné dojmy

Mezi státy, které se v žebříčku posunuly vzhůru, patří například Řecko, kde se zvyšuje počet malých teroristických útoků prováděných levicovými radikály.

A také Jemen, ve kterém se loni zvýšil počet únosů a roste hrozba Al-Káidy, nebo Čína, kde se vyostřila situace v západním Sin-ťiangu. Řecko postoupilo z 63. místa na 57., Jemen z 29. na 22. a Čína z 54. na 43.

"Zprávy poskytované médii informujícími o útocích s mnoha oběťmi mohou často vytvářet u veřejnosti nesprávný dojem týkající se rizik terorismu," říká analytička Maplecroftu Eva Molyneauxová. "O malých útocích novináři často neinformují, přestože disponují potenciálem narušit obchodování a dodávky zboží."

Index rizika terorismu (TRI) se údajně snaží falešné dojmy napravit. Obraz nebezpečných částí světa, který vytváří, je však velmi podobný.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy