Letos už zabili 340 lidí. Stále se o nich neví nic

Roman Gazdík
15. 9. 2009 11:00
Cíle a organizační struktura povstalců na jihu Thajska zůstávají záhadou
Pohřeb pětice zavražděných členů paravojenských jednotek, provincie Yala.
Pohřeb pětice zavražděných členů paravojenských jednotek, provincie Yala. | Foto: Reuters

* Povstání v jižních provinciích Thajska trvá od roku 2004 * Kdo jsou povstalci a co přesně chtějí, zůstává záhadou * Blízkých turistických center se povstání zatím nijak nedotklo

Bangkok - Již přes 340 lidí přišlo letos o život v konfliktu mezi armádou a muslimskými separatisty v jižních thajských provinciích při hranicích s Malajsií. Uvádí to agentura AP.

Podle různých odhadů zde od roku 2004, kdy konflikt vypukl, zemřelo kvůli povstaleckým aktivitám 3500 až 3900 obyvatel.

Cíle i systém fungování tamní povstalecké organizace však stále zůstává záhadou.

Thajci žijící na jihu země mají za sebou krvavý víkend, který si vyžádal deset obětí. Pět příslušníků paravojenských jednotek (tři buddhisty a dva muslimy) zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli večer v provincii Yala, když se vraceli z večerního jídla zvaného iftar, které muslimové jedí v době ramadánu.

Dalších pět lidí zahynulo v sobotu, tentokrát to byli civilisté. Čtyři muži byli zastřeleni v provinciích Narathiwat a Pattani, devatenáctiletému muslimovi pak někdo prořízl hrdlo v sousední Yale. Další lidé byli zraněni.

Povstání na vzestupu

Počet násilných útoků opět roste a podle Srisompoba Jitpiromsriho z Prince University v Songkhle citovaného televizí Al-Džazíra průměrně dochází měsíčně ke stovce incidentů. Násilnosti tak dosáhly úrovně roku 2007.

V oblasti je dlouhodobě nasazeno 30 tisíc thajských vojáků a další tisíce místních obyvatel utvořily paravojenské jednotky. Jak armádu, tak tyto civilní jednotky však lidskoprávní organizace obviňují z hrubého porušování lidských práv.

Foto: Aktuálně.cz

Podle letošní zprávy americké organizace Nonviolence International je čím dál těžší od sebe rozlišit paravojenské jednotky, povstalce a běžné kriminálníky.

Turisté v bezpečí

Povstalci si ke svým útokům vybírají vojáky i lidi, které považují za představitele thajské vlády, jako jsou učitelé, policisté nebo úředníci.

Podle Amnesty International roste letos nejen počet útoků, ale také jejich brutalita. Kromě střílení svých skutečných či domnělých odpůrců, využívají povstalci také bomb a čas od času někomu uříznou hlavu.

Turisté mířící do Thajska se však nemusejí příliš obávat, a to ani když cestují do jižních a zahraničními návštěvníky oblíbených provincií jako Krabi, kde žije hodně muslimů. Povstání se týká pouze nejjižnějšího cípu Thajska a provincií Narathiwat, Yala, Pattani a Songkhla.

První tři byly až do roku 1909 součástí nezávislého malajského sultanátu a přibližně osmdesát procent obyvatel zde tvoří muslimové, jejichž mateřským jazykem jsou většinou místní verze malajštiny.

Co chtějí?

Místní povstalecké skupiny nikdy jasně nedefinovaly své cíle ani strukturu. Podle některých stojí za útoky tradiční separatistické organizace. Jiní zas tvrdí, že jde o skupiny napojené na Al-Káidu.Tomu však odporuje taktika povstalců, kteří své útoky nezaměřují na oblíbená a poměrně blízká turistická centra v Krabi na Phuketu nebo Ko Lantě.

Policie zkoumá místo, kde byla pětice mužů zastřelena.
Policie zkoumá místo, kde byla pětice mužů zastřelena. | Foto: Reuters

K útokům se také obvykle nikdo nehlásí. Kromě obecných obvinění, že převážně buddhistické Thajsko - kde tvoří muslimové tři až čtyři procenta obyvatel - tuto menšinu diskriminuje a snaží se ji asimilovat, zůstávají požadavky povstalců tajemstvím.

Armáda odhaduje, že povstaleckých aktivit se může aktivně účastnit až 3000 lidí. Vše nasvědčuje tomu, že jsou dobře organizovaní.

 

Právě se děje

Další zprávy