Imunita poslanců v Evropě? Téměř všude je nějak omezena

Martin Novák Martin Novák
12. 7. 2009 14:00
Všude v Evropě platí imunita jen po dobu vykonávání mandátu a téměř všude je možné jí poslancům odebrat
Foto: Reuters

Praha - Termín poslanecká imunita je znám téměř ve všech zemích světa. V Evropě jsou zákonodárci chráněni ve všech zemích bez výjimky.

Ovšem výčet činů, na které se imunita vztahuje, se dosti liší.

V některých zemích platí pravidlo, že poslanci jsou chráněni imunitou s výjimkou takzvaného přistižení při činu. To platí například v Německu, Švédsku, Španělsku či Itálii.
 
V Německu se imunita vztahuje i na dopravní přestupky, naopak v některých zemích pouze na činy, které se týkají výkonu poslaneckého mandátu. 

V Nizozemsku může být zákonodárce souzen, ale pouze Nejvyšším soudem. Francouzský poslanec smí být vyšetřován policií, ale nikoliv zadržen nebo uvězněn.

Foto: Reuters

Zákonodárci ve Finsku mohou být zatčeni a zadržováni, pokud jsou podezřelí z činu, na který se vztahuje trest minimálně půlročního vězení. V Portugalsku platí totéž, ale pro činy s minimální sazbou tří let vězení.

Ne ve všech zemích je možné zákonodárce zbavit imunity. Neumožňují to zákony v Irsku či Velké Británii. Proces zbavení imunity není nijak upraven v Nizozemsku nebo Spojených státech.

Všechny evropské země mají jedno společné. Nikdo nesmí být stíhán za své projevy a slova přímo na půdě zastupitelských orgánů.

V naprosté většině zemí se imunita na zákonodárce vztahuje pouze po dobu jejich poslaneckého mandátu nebo v době zasedání parlamentu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy