Illinoiský guvernér byl za zneužití moci zbaven funkce

Pavel Vondra
30. 1. 2009 0:40
Senát odsoudil Roda Blagojeviche za to, že chtěl prodat křeslo po Obamovi
Rod Blagojevich
Rod Blagojevich | Foto: Reuters

Chicago - Senát státu Illinois ve čtvrtek během zvláštního procesu shledal guvernéra Roda Blagojeviche vinným ze zneužití moci a sesadil jej z funkce.

Hlasování skončilo jednoznačným poměrem 59:0 v neprospěch dalšího setrvání guvernéra v úřadu, přestože se Blagojevich ve své obhajovací řeči dušoval, že se nedopustil ničeho špatného.

Blagojevich byl obviněn, že se snažil nezákonně obohatit na své pravomoci jmenovat za stát Illinois po zvolení Baracka Obamy prezidentem jeho nástupce v horní komoře amerického Kongresu.

Z odposlechů, které loni pořídila FBI, vyplývá, že Blagojevich plánoval nabídnout křeslo v Senátu zájemci, který přijde s nejlepší "protislužbou".

Guvernér, jenž byl loni v prosinci zatčen a později propuštěn na kauci, přesto dosud odmítal veškeré výzvy k rezignaci a trval na tom, že proti němu neexistují žádné důkazy. Senátoři z Illinois však byli opačného názoru.

Blagojeviche nyní ve funkci guvernéra nahradí jeho zástupce a kolega z Demokratické strany Patrick Quinn.

Jde o první impeachment guvernéra v historii Illinois. Blagojevich také z rozhodnutí senátu nesmí do konce svého života zastávat v rodném státě žádnou veřejnou funkci.

 

Právě se děje

Další zprávy