reklama
 
 

Případ chamtivého guvernéra šokuje v USA i otrlé cyniky

11. 12. 2008 6:09
Rod Blagojevich byl obviněn ze snahy prodat senátorské křeslo po Obamovi

Chicago - Spíše mafiánského bosse než voleného zástupce lidu údajně připomínalo chování illinoiského guvernéra Roda Blagojeviche, který se podle všeho snažil nezákonně přiživit na své pravomoci jmenovat za stát Illinois do Senátu nástupce po Baracku Obamovi.

Potvrzují to telefonní odposlechy, které jako důkazy o trestné činnosti nashromáždili a u soudu částečně zveřejnili federální vyšetřovatelé.

„Křeslo v Senátu je zasr… cenná věc, to se nedává jen tak za nic," měl údajně Blagojevich pronést do telefonu 3.listopadu, tedy den před tím, než Obama potvrdil roli favorita v souboji o Bílý dům, čímž se v horní komoře Kongresu uvolnilo místo, jež poslední tři roky zastával.

Guvernér, který ve středu - tedy den po svém zatčení a obžalobě - oslavil 52.narozeniny, zamýšlel do Senátu jmenovat toho, kdo mu zajistí nejlukrativnější „všimné" - ať už v podobě dobře placeného místa v soukromém sektoru, postu velvyslance či dokonce ministerského portfolia.

Snůška vulgarismů, výhrůžek a intrikánství, kterou odposlechy Blagojeviche v režii FBI zachycují, je ale silnou kávou i pro ty nejotrlejší znalce americké politiky.

„Nad tím zůstává rozum stát"

Spousta z nich nad celou věcí jen nevěřícně kroutí hlavou. Tím spíš, že si illinoiský guvernér musel uvědomovat riziko policejních odposlechů, protože se už dříve dostal do hledáčku federálních vyšetřovatelů kvůli nesrovnalostem ve fungování jím řízené administrativy.

„Je za tím chamtivost," řekl v rozhovoru pro agenturu AP Don Rose, dlouholetý politický stratég z Chicaga. „Musel se úplně zbláznit, že takhle mluví, když ví, že po něm federálové pasou… Dělá, jako kdyby to vyprávěl své manželce v posteli."

Rose říká, že už toho v politice, a to zejména té chicagské, kde se vždy děly nekalé věci, zažil a viděl hodně, ale Blagojevichův případ prý všechno přebíjí.

„Nad tím zkrátka zůstává rozum stát. To jde daleko za hranice logiky, jde to i dál než je obyčejná chamtivost, jak ji všichni známe," říká. A není sám, kdo si to myslí.

 „Tento případ má více co do činění se sociální psychologií než s politikou," přisazuje si Paul Green, politolog z Rooseveltovy univerzity. „Žádného jiného politika s hroší kůží by něco takového za dané situace ani nenapadlo. Proč by měl chtít všechno riskovat, když ví, že po něm jde neuvěřitelně svědomitý státní zástupce?"

„Mohl být srbským Obamou"

Celá věc je o to pikantnější, že Blagojevich v roce 2003 nastupoval do úřadu guvernéra coby samozvaný reformátor, který proklamoval, že jednou provždy se špinavými politickými praktikami a korupcí v Illinois zatočí.

Nyní se zdá pravděpodobné, že jej potká stejný osud jako jeho předchůdce, republikána George Ryana, který je za mřížemi kvůli zpronevěře.

„Přitom to měl tak dobře rozehrané," dodává v rozhovoru pro AP Paul Green. „Mohl být srbským Obamou. Je mladý, pohledný, má řečnický dar."

S tím ale příliš nekonvenuje hodnocení prestižního Rasmussenova centra pro výzkum veřejného mínění, které ho ještě před propuknutím aktuálního skandálu označilo za nejméně populárního guvernéra Ameriky.

Rod Blagojevich se narodil v Chicagu, jeho otec Radisa Blagojević ale pocházel ze Srbska a do USA přišel za prací jako ocelárenský dělník. Jeho syn po něm kromě jména zdědil i pravoslavné vyznání.

autor: Pavel Vondra | 11. 12. 2008 6:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama