Případ chamtivého guvernéra šokuje v USA i otrlé cyniky

Pavel Vondra
11. 12. 2008 6:09
Rod Blagojevich byl obviněn ze snahy prodat senátorské křeslo po Obamovi
Guvernér státu Illinois Rod Blagojevich
Guvernér státu Illinois Rod Blagojevich | Foto: Reuters

Chicago - Spíše mafiánského bosse než voleného zástupce lidu údajně připomínalo chování illinoiského guvernéra Roda Blagojeviche, který se podle všeho snažil nezákonně přiživit na své pravomoci jmenovat za stát Illinois do Senátu nástupce po Baracku Obamovi.

Potvrzují to telefonní odposlechy, které jako důkazy o trestné činnosti nashromáždili a u soudu částečně zveřejnili federální vyšetřovatelé.

„Křeslo v Senátu je zasr… cenná věc, to se nedává jen tak za nic," měl údajně Blagojevich pronést do telefonu 3.listopadu, tedy den před tím, než Obama potvrdil roli favorita v souboji o Bílý dům, čímž se v horní komoře Kongresu uvolnilo místo, jež poslední tři roky zastával.

Guvernér, který ve středu - tedy den po svém zatčení a obžalobě - oslavil 52.narozeniny, zamýšlel do Senátu jmenovat toho, kdo mu zajistí nejlukrativnější „všimné" - ať už v podobě dobře placeného místa v soukromém sektoru, postu velvyslance či dokonce ministerského portfolia.

Snůška vulgarismů, výhrůžek a intrikánství, kterou odposlechy Blagojeviche v režii FBI zachycují, je ale silnou kávou i pro ty nejotrlejší znalce americké politiky.

„Nad tím zůstává rozum stát"

Spousta z nich nad celou věcí jen nevěřícně kroutí hlavou. Tím spíš, že si illinoiský guvernér musel uvědomovat riziko policejních odposlechů, protože se už dříve dostal do hledáčku federálních vyšetřovatelů kvůli nesrovnalostem ve fungování jím řízené administrativy.

Rod Blagojevich, jak jej při jeho úvodním vystoupení před federálním soudem v Chicagu zachytil americký ilustrátor
Rod Blagojevich, jak jej při jeho úvodním vystoupení před federálním soudem v Chicagu zachytil americký ilustrátor | Foto: Reuters

„Je za tím chamtivost," řekl v rozhovoru pro agenturu AP Don Rose, dlouholetý politický stratég z Chicaga. „Musel se úplně zbláznit, že takhle mluví, když ví, že po něm federálové pasou… Dělá, jako kdyby to vyprávěl své manželce v posteli."

Rose říká, že už toho v politice, a to zejména té chicagské, kde se vždy děly nekalé věci, zažil a viděl hodně, ale Blagojevichův případ prý všechno přebíjí.

„Nad tím zkrátka zůstává rozum stát. To jde daleko za hranice logiky, jde to i dál než je obyčejná chamtivost, jak ji všichni známe," říká. A není sám, kdo si to myslí.

 „Tento případ má více co do činění se sociální psychologií než s politikou," přisazuje si Paul Green, politolog z Rooseveltovy univerzity. „Žádného jiného politika s hroší kůží by něco takového za dané situace ani nenapadlo. Proč by měl chtít všechno riskovat, když ví, že po něm jde neuvěřitelně svědomitý státní zástupce?"

„Mohl být srbským Obamou"

Celá věc je o to pikantnější, že Blagojevich v roce 2003 nastupoval do úřadu guvernéra coby samozvaný reformátor, který proklamoval, že jednou provždy se špinavými politickými praktikami a korupcí v Illinois zatočí.

Illinoiský guvernér Rod Blagojevich (vlevo) s bývalým senátorem Barackem Obamou a chicagským starostou Richardem Daleym letos v dubnu, kdy byla Obamova předvolební prezidentská kampaň v plném proudu
Illinoiský guvernér Rod Blagojevich (vlevo) s bývalým senátorem Barackem Obamou a chicagským starostou Richardem Daleym letos v dubnu, kdy byla Obamova předvolební prezidentská kampaň v plném proudu | Foto: Reuters

Nyní se zdá pravděpodobné, že jej potká stejný osud jako jeho předchůdce, republikána George Ryana, který je za mřížemi kvůli zpronevěře.

„Přitom to měl tak dobře rozehrané," dodává v rozhovoru pro AP Paul Green. „Mohl být srbským Obamou. Je mladý, pohledný, má řečnický dar."

S tím ale příliš nekonvenuje hodnocení prestižního Rasmussenova centra pro výzkum veřejného mínění, které ho ještě před propuknutím aktuálního skandálu označilo za nejméně populárního guvernéra Ameriky.

Rod Blagojevich se narodil v Chicagu, jeho otec Radisa Blagojević ale pocházel ze Srbska a do USA přišel za prací jako ocelárenský dělník. Jeho syn po něm kromě jména zdědil i pravoslavné vyznání.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy