Hurikán může guvernéra odfouknout ze hry o Bílý dům

Michal Žák Michal Žák
16. 1. 2014 10:45
Chris Christie má problém. Fondy na obnovu New Jersey po hurikánu Sandy čeká kontrola.
Guvernér Chris Christie během každoročního projevu o stavu New Jersey. Letos ho zahájil omluvou za skandály, které ho pronásledují. (14. ledna 2014)
Guvernér Chris Christie během každoročního projevu o stavu New Jersey. Letos ho zahájil omluvou za skandály, které ho pronásledují. (14. ledna 2014) | Foto: Reuters

New York - Rok 2014 nezačal pro guvernéra New Jersey Chrise Christieho nejšťastněji.

Sotva se zdálo, že žhavý favorit na prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu "vybruslil" z aféry Bridgegate, přiřítila se na něj finanční kontrola.

Televizní stanice CNN totiž informovala, že američtí federální auditoři začali vyšetřovat možné zneužití peněz určených na obnovu po superbouři Sandy.

Christie a jeho rodina

Nejde přitom o žádné drobné. Auditoři prověří celkem 25 milionů dolarů, které New Jersey použilo na podporu turismu ve známé rekreační oblasti Jersey Shore.

Samotný příběh odstartoval už loni v srpnu, kdy demokratický kongresman Frank Pallone požádal o kontrolu. Podle vlastních slov měl pochybnosti o samotném výběrovém řízení.

Vyhrála ho reklamní agentura MMW s nabídkou za 4,7 milionu dolarů a sloganem, že New Jersey je "silnější než bouře" (Stronger Than The Storm). V inzerátech mimo jiné propagovala guvernéra a jeho rodinu, což se Christiemu ve volebním roce bezpochyby hodilo, byť měl nebývalou podporu i bez toho.

Konkurenční Sigma Group za 2,5 milionu nic podobného nenabízela.

Pallone, jenž v newjerseyském Kongresu sedí bezmála 30 let, odmítá, že by politikařil. "Byly to peníze, které mohly být přímo použity na obnovu po Sandy. A - jak víte - mnoho obyvatel stále nedostalo peníze, které jim byly přislíbeny na opravu jejich domů či pomoc," tvrdí.

"Vše bylo v pořádku"

Guvernérova kancelář pochybnosti bagatelizuje a samotný audit označuje za rutinu. Zmíněná kampaň podle Christieho mluvčího Colina Reeda byla jen částí akčního plánu, jejž posvětila i administrativa prezidenta Baracka Obamy.

"Jsme přesvědčeni, že jakákoliv kontrola ukáže, že právě reklamy sehrály klíčovou roli v tom, aby se New Jersey dostalo zpátky na nohy poté, co bylo zasaženo nejhorší bouří v historii státu," cituje ho server Politico.

New Jersey: Stronger than the Storm TV Commercial
New Jersey: Stronger than the Storm TV Commercial | Video:

Sám guvernér přislíbil kontrolorům plnou spolupráci. Navíc si hodlá vylepšit pošramocenou reputaci i u těch, které hurikán zasáhl nejvíce - obyvatel z pobřeží. Navštíví proto lokality Manahawkin a Ocean County.

Plusové body potřebuje jako sůl. Jak ukázal ve středu zveřejněný průzkum univerzity Quinnipiac, Christieho práci schvaluje 55 % obyvatel New Jersey, což je za půl roku propad o 13 %. Nic na tom nemění fakt, že podle drtivé většiny z nich nevěděl o záměrech svých spolupracovníků.

Hurá na Floridu

"Týden omluv", jak poslední události nazývají americká média, ke všemu přichází jen pár dnů před cestou na Floridu.

Tam se má odehrát první kolo schůzek s movitými sponzory Republikánské strany a je otázkou, nakolik budou ochotni otevřít své peněženky a přispět na potenciální prezidentskou kampaň.

Už v neděli by tak mohlo být jasněji, zda živelní pohroma s odstupem času neuzavře Christieho zamýšlenou cestu do Bílého domu rychleji, než to loni v září dokázali jeho pomstychtiví podřízení s mostem George Washingtona.

 

Právě se děje

Další zprávy