Hurikán může guvernéra odfouknout ze hry o Bílý dům

Michal Žák Michal Žák
16. 1. 2014 10:45
Chris Christie má problém. Fondy na obnovu New Jersey po hurikánu Sandy čeká kontrola.
Guvernér Chris Christie během každoročního projevu o stavu New Jersey. Letos ho zahájil omluvou za skandály, které ho pronásledují. (14. ledna 2014)
Guvernér Chris Christie během každoročního projevu o stavu New Jersey. Letos ho zahájil omluvou za skandály, které ho pronásledují. (14. ledna 2014) | Foto: Reuters

New York - Rok 2014 nezačal pro guvernéra New Jersey Chrise Christieho nejšťastněji.

Sotva se zdálo, že žhavý favorit na prezidentskou kandidaturu za Republikánskou stranu "vybruslil" z aféry Bridgegate, přiřítila se na něj finanční kontrola.

Televizní stanice CNN totiž informovala, že američtí federální auditoři začali vyšetřovat možné zneužití peněz určených na obnovu po superbouři Sandy.

Christie a jeho rodina

Nejde přitom o žádné drobné. Auditoři prověří celkem 25 milionů dolarů, které New Jersey použilo na podporu turismu ve známé rekreační oblasti Jersey Shore.

Samotný příběh odstartoval už loni v srpnu, kdy demokratický kongresman Frank Pallone požádal o kontrolu. Podle vlastních slov měl pochybnosti o samotném výběrovém řízení.

Vyhrála ho reklamní agentura MMW s nabídkou za 4,7 milionu dolarů a sloganem, že New Jersey je "silnější než bouře" (Stronger Than The Storm). V inzerátech mimo jiné propagovala guvernéra a jeho rodinu, což se Christiemu ve volebním roce bezpochyby hodilo, byť měl nebývalou podporu i bez toho.

Konkurenční Sigma Group za 2,5 milionu nic podobného nenabízela.

Pallone, jenž v newjerseyském Kongresu sedí bezmála 30 let, odmítá, že by politikařil. "Byly to peníze, které mohly být přímo použity na obnovu po Sandy. A - jak víte - mnoho obyvatel stále nedostalo peníze, které jim byly přislíbeny na opravu jejich domů či pomoc," tvrdí.

"Vše bylo v pořádku"

Guvernérova kancelář pochybnosti bagatelizuje a samotný audit označuje za rutinu. Zmíněná kampaň podle Christieho mluvčího Colina Reeda byla jen částí akčního plánu, jejž posvětila i administrativa prezidenta Baracka Obamy.

"Jsme přesvědčeni, že jakákoliv kontrola ukáže, že právě reklamy sehrály klíčovou roli v tom, aby se New Jersey dostalo zpátky na nohy poté, co bylo zasaženo nejhorší bouří v historii státu," cituje ho server Politico.

New Jersey: Stronger than the Storm TV Commercial
New Jersey: Stronger than the Storm TV Commercial | Video:

Sám guvernér přislíbil kontrolorům plnou spolupráci. Navíc si hodlá vylepšit pošramocenou reputaci i u těch, které hurikán zasáhl nejvíce - obyvatel z pobřeží. Navštíví proto lokality Manahawkin a Ocean County.

Plusové body potřebuje jako sůl. Jak ukázal ve středu zveřejněný průzkum univerzity Quinnipiac, Christieho práci schvaluje 55 % obyvatel New Jersey, což je za půl roku propad o 13 %. Nic na tom nemění fakt, že podle drtivé většiny z nich nevěděl o záměrech svých spolupracovníků.

Hurá na Floridu

"Týden omluv", jak poslední události nazývají americká média, ke všemu přichází jen pár dnů před cestou na Floridu.

Tam se má odehrát první kolo schůzek s movitými sponzory Republikánské strany a je otázkou, nakolik budou ochotni otevřít své peněženky a přispět na potenciální prezidentskou kampaň.

Už v neděli by tak mohlo být jasněji, zda živelní pohroma s odstupem času neuzavře Christieho zamýšlenou cestu do Bílého domu rychleji, než to loni v září dokázali jeho pomstychtiví podřízení s mostem George Washingtona.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy