Austin - Hubbleův kosmický dalekohled čeká rozsáhlá a pravděpodobně vůbec poslední oprava. Unikátní vesmírná hvězdárna tak bude v kosmu fungovat ještě dalších deset let.
Nová servisní mise, v pořadí již pátá, je podle Astronomické společnosti v texaském Austinu naplánována na srpen.
"Hubble bude moci pracovat efektivně do poloviny, možná i konce příští dekády," citovala BBC Alana Sterna, který v Národním úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zodpovídá za vědecké projekty. Bez opravy by Hubble přitom svou činnost musel v roce 2010 ukončit.
Observatoř na orbitu
- uvedení do provozu: 1990
- výška nad zemí: 600 km
- délka: 15,9 m
- váha: 11 110 kg
- průměr primárního zrcadla: 2,4 m
"Bude to úplně nový stroj," dodal Stern.
Hubbleův teleskop je z technologického hlediska stařík - pracuje na orbitu již devatenáctý rok. A s technickými závadami se potýká od počátků: krátce po vypuštění byla odhalena chyba ve výbrusu primárního zrcadla.
V současné době nefunguje na Hubbleu průzkumná kamera ACS, vůbec nejpoužívanější zařízení, které před rokem vyřadila z provozu chyba v elektronice. Mimo provoz je také spektrograf STIS.
Orbitální hvězdárna má problémy také s fotovoltaickými články a gyroskopy, které vyrovnávají stabilitu.
Hubbleův dalekohled se kromě opravy dočká také nové techniky. Širokoúhlá kamera WFC3 bude schopna zpracovávat snímky v celém spektru barev.
Spektrograf COS se zase zaměří na samé hranice našeho vesmíru a možná poodhalí tajemství temné hmoty a mezigalaktického plynu.
Chystá se nástupce
Další servisní mise se ale Hubbleův teleskop pravděpodobně již nedočká. NASA a evropská agentura ESA totiž chystají jeho nástupce, dalekohled Jamese Webba.
Ten by měl 1,5 milionu kilometrů od Země v infračerveném spektru zkoumat samotné hranice kosmu.
Vypuštění nového teleskopu je naplánováno na rok 2013.