Agentura Bloomberg napsala, že zaměstnanci firmy Huawei spolupracovali s pátracím oddělením čínské ústřední vojenské komise, což je nejvyšší orgán čínských ozbrojených sil. Výzkum se soustředil na vytěžování a třídění videí šířených on-line. S čínskou Národní univerzitou obranných technologií zkoumali možnosti shromažďování a analýzy satelitních snímků.
Americká agentura získala tyto informace z veřejných zdrojů a on-line databází využívaných čínskými vědci a průmyslovými experty. Autoři dokumentů se označovali za zaměstnance firmy Huawei. Jejich spolupráce s armádou trvala přinejmenším deset let.
Čínská společnost je už rok vystavena kritice západních států, které ji podezírají ze spolupráce s čínskými tajnými službami a varují před využíváním jejích produktů při budování vyspělých komunikačních sítí. Vedení Huaweie kontakty s ozbrojenými složkami popírá.
"Huawei nic neví o tom, že její zaměstnanci o své vůli pracovali na výzkumných projektech," řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Joe Kelly. Firma prý s čínskou armádou na žádných výzkumných nebo vývojových projektech nespolupracuje a zakázky pro armádu nemá.