Čína je obrovská příležitost i riziko. Ve vztahu k ní musíme posílit, říká Fischer

Jan Horák Jan Horák
6. 6. 2019 14:42
Senátor Pavel Fischer se chce zblízka podívat na vztahy s Čínou. Ze všeho nejvíce je hodlá analyzovat z hlediska bezpečnosti, byznysu a politiky. Výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost pod Fischerovým vedením se na tom dohodl na svém uplynulém jednání. Poslední týden v červnu zahájí sérii veřejných slyšení, kam si bude zvát jednotlivé aktéry vzájemných vztahů s Čínou. První na řadě jsou firmy. Zpovídat jednotlivé aktéry česko-čínských vztahů bude výbor v průběhu jednoho roku.
Senátor Pavel Fischer si vzal Čínu jako své téma.
Senátor Pavel Fischer si vzal Čínu jako své téma. | Foto: Václav Vašků

Poslední týden v červnu pořádáte veřejné slyšení, kam pozvete firmy a další ekonomické aktéry, kteří spolupracují s Čínou, aby vám popsali aspekty té spolupráce. Proč zrovna Čína?

Čína znamená obrovskou příležitost, ale také ohrožení. Čína je aktér, který začíná vyzývat základní hodnotový systém OSN. Základní parametry OSN dokonce zkouší měnit, proto je na čase, abychom se tomu věnovali. EU se tomu věnuje velmi intenzivně už několik týdnů, byl třeba sumit Evropská unie a Čína. EU směrem k Číně učinila také celou řadu kroků, které jsou velmi explicitní v tom smyslu, že chceme budovat vzájemně výhodné vztahy, ale že při tom nesmíme zapomínat na bezpečnost.

Zmínil jste, že Čína je ohrožení. V čem ho spatřujete? 

Jestli je nějaký hráč, který může narušit důvěru v rámci NATO a stavět nepochopení této hrozby mezi Evropu a Ameriku, je to právě Čína. Je to globální téma, bezpečnostní, hospodářské a politické. V některých členských zemích EU už se k tomu postavili velmi jasně, Nizozemí například schválilo vlastní strategii vůči Číně. Čili zahraniční výbor Senátu, který má na starosti také obranu a bezpečnost, tyto věci začne zpracovávat. Veřejné slyšení, které jsme dnes odhlasovali, se bude týkat ekonomické a hospodářské oblasti ve vazbě na bezpečnost a zahraniční vztahy.

Na co se budete představitelů pozvaných firem ptát, co vás bude zajímat? 

Budeme si zvát aktéry v ekonomice ve vztahu k bezpečnostním a zahraničním zájmům České republiky. Bude nás zajímat jejich zkušenost s Čínou. Bude nás zajímat, jaká doporučení ve vztahu ke státu by navrhovali. Jak dobře víte, diplomatická síť České republiky pokrývá velmi hustým způsobem i Čínu. Proto je potřeba říci, co tam například funguje, nebo ne, a jak upravit práci našich diplomatů v tomto teritoriu. Že se tam dělá hodně ekonomické diplomacie, o tom nebudiž pochyb.

Zástupce jakých firem byste rádi viděli?

Nechte to na nás, dnes jsme si to odhlasovali. Ty firmy to ještě ani nevědí. Dejte nám čas, abychom je oslovili. Budeme zvát velké firmy, malé firmy, svazy a aktéry ekonomické spolupráce.

Nechtěl jsem, abyste nutně jmenoval konkrétní společnosti. Zajímá mě spíš, jestli máte vyhlédnuté jen soukromé firmy, nebo i státní či polostátní.

Nenuťte mě teď. Budou tam ty největší, ale budou tam i ty malé.

Proč myslíte, že by k vám do výboru měli zástupci společností přijít? 

Protože si je zveme. V jednacím řádu Senátu se mluví o veřejném slyšení. Když ho Senát jako komora nebo jako výbor uspořádá, tak pozve aktéry, kteří přijdou. Když nepřijdou, tak se omluví.

Česká republika se musí vůči Číně posílit

Co přesně by z tohoto veřejného slyšení mělo vzejít? 

Aby se Česká republika posilovala ve strategických otázkách ve vztahu k Číně. Aby také dokázala zohlednit to, jak situaci vidí Washington, Londýn nebo Berlín. To je náš úkol. Dáme na stůl témata a otázky, ke kterým budeme chtít, aby se vyslovila i vláda.

Jestli mám správné informace, nemá zůstat u jednoho veřejného slyšení. Na téma Čína jich hodláte organizovat víc, je to tak? 

Bude to vyžadovat celou strategii ve vztahu k bezpečnosti, obraně a zahraničním věcem, o tom není pochyb. Jak se k tomu dostaneme, to nechte na nás.

Jistě to nechám na vás. Mě jenom zajímá, jestli máte představu, jak by se měl výbor Čínou dále zabývat?

Já ji mám. Budeme se věnovat Číně celý rok, máme v tomto ohledu určitý záměr. S kolegy jsme o tom jednali. Až nastane čas, tak to zveřejníme.

Fischer vs. Kellner

V souvislosti s Čínou na sebe Pavel Fischer poprvé výrazně upozornil počátkem března, když chtěl na bezpečnostní výbor pozvat prvního muže PPF, nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Významným partnerem jeho skupiny pro byznys v Číně je technologická firma Huawei, jíž NÚKIB považuje za bezpečnostní riziko. Fischer chtěl znát okolnosti spolupráce PPF a Huawei. 

Skupina označila Fischerovu výzvu za politickou hru, Kellner do výboru nedorazil. Místo toho se v tichosti na konci května sešel jen s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, o setkání Kubera informoval až posléze.
Výbor by měl v rámci své současné aktivity zvát na veřejné slyšení i zástupce státních institucí, které jsou spojené s Čínou. Dotazy mají směřovat k tomu, jaký užitek má z jejich kontaktů s říší středu český stát, či kdo jim cesty do Číny hradí.

Ale chápu správně, že takových veřejných slyšení na téma Čína s různými dalšími aktéry vzájemných vztahů s Čínou bude během toho roku víc? 

Samozřejmě. Formu budeme volit podle toho, jak se to bude nabízet. Například v rámci EU už vím, koho budeme zvát. Budou to různí aktéři z různých zemí.

Až se za rok aktivita výboru v tomto ohledu završí, jaký z toho bude výstup? Vznikne na téma Čína analýza, studie či něco takového? 

Senát pracuje transparentně. Všechno, co děláme, bude veřejně dostupné. Ale jakou to bude mít formu, to mě teď netrapte.

Proč je vlastně váš výbor ten pravý, aby se touto tematikou zabýval? 

Například Nizozemsko je stejně velká země, která má podobné zájmy jako my. To znamená otevřený trh nebo bezpečná Evropa. A Nizozemsko si udělalo vlastní strategii vůči Číně, pracovali na ní rok. Já nejsem vláda, nejsem ministr. Ale my můžeme v rámci Senátu začít klást otázky, které vidíme, že si kladou právě v Nizozemsku, Paříži či Varšavě. Nedávno jsme byli na oficiální návštěvě v Berlíně. Na každém jednání, které jsme v Bundestagu měli, bylo jedno téma, a sice Čína. Jedná se o téma evropské, respektive světové. A bylo by chybou zahraničního výboru, který má na starosti i obranu a bezpečnost, aby se zabýval něčím jiným.

Video: Čínský špion není fake news, i proto chceme Kellnera pozvat do Senátu, říká Fischer

Na PPF si prezidentskou kampaň nedělám. Spolupráce s Huawei je dlouhodobé a strategické téma, říká Pavel Fischer. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 6 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 6 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy