Trump pochválil Mayovou za brexit. Dojednáme úžasnou obchodní dohodu, řekl

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
4. 6. 2019 16:16
Americký prezident Donald Trump na společné tiskové konferenci s britskou premiérkou Theresou Mayovou uvedl, že Spojené státy jsou připraveny dojednat s Británií "úžasnou" obchodní dohodu, jakmile země opustí Evropskou unii. Obě země podle šéfa Bílého domu mohou objem vzájemného obchodu zdvojnásobit až ztrojnásobit.
Britská premiérka Theresa Mayová a Donald Trump.
Britská premiérka Theresa Mayová a Donald Trump. | Foto: Reuters

Trump dříve Mayovou kritizoval kvůli vyjednávání o brexitové dohodě s Evropskou unií. Nyní ji překvapivě pochválil a řekl, že dovedla jednání o brexitu do dobré polohy.

Trump rovněž uvedl, že s britskou ministerskou předsedkyní mluvil o čínské telekomunikační firmě Huawei, kterou americké zpravodajské služby podezírají z napojení na čínskou špionáž. Na otázku, zda by Washington v případě, že Londýn umožní Huaweii účast na budování sítí 5G, přerušil sdílení zpravodajských informací s Británií, ale přímo neodpověděl.

Dodal, že "žádné omezování" v budoucnu nevidí. "Ohledně Huaweie a všeho dalšího se zcela jistě dohodneme," řekla hlava USA.

Trump také zopakoval, že členské země NATO "musí plnit své závazky" a ty, které dosud nezvýšily armádní výdaje na stanovená dvě procenta HDP, by tak měly učinit. "Nemají na výběr," uvedl Trump.

Mayová předtím připustila, že s Trumpem se neshodli na některých tématech, jako jsou klimatické změny a Írán. Šéfka britské vlády zdůraznila, že Londýn stále podporuje mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, od níž USA loni odstoupily. Podobně Británie podle Mayové podporuje pařížskou klimatickou dohodu, kterou Trump odmítá.

Oba politici na úvod tiskové konference připomněli oběti spojenecké invaze v Normandii v roce 1944. Svět si v těchto dnech připomíná 75. výročí operace; Trump se chystá na oslavy do Francie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy