Hry po 34 letech uvidí Rusko. Ohromí Soči svět?

Martin Novák Martin Novák
3. 3. 2010 6:44
Od Vancouveru převzalo štafetu Soči. Ekologické organizace protestují proti výstavbě sportovišť
Pavilon olympijských her v Soči představil ve Vancouveru příští olympiádu.
Pavilon olympijských her v Soči představil ve Vancouveru příští olympiádu. | Foto: Reuters

Praha - Vancouver už započal svoji cestu do vzpomínek, statistik, dokumentárních filmů a knih. Každý, kdo má něco společného se zimními olympijskými sporty, se už dívá do úplně jiného koutu zeměkoule.

Příští hry v roce 2014 bude hostit ruské Soči. Na ruské půdě půjde o druhou olympiádu v historii. V roce 1980 se letní hry konaly v Moskvě, tehdy metropoli Sovětského svazu.

Zasáhla do nich však politika. Kvůli sovětské invazi do Afghánistánu o rok dříve Moskvy bojkotovaly Spojené státy, Spolková republika Německo a většina muslimských států.

Něco takového Soči nehrozí a pořadatelé ujišťují, že nic nebrání tomu, aby i na Kavkaze byla vydařená olympiáda.

Model má být podobný jako ve Vancouveru. Přímo v Soči se uskuteční jen halové sporty na ledě, tedy hokej, krasobruslení, rychlobruslení, short-track a curling. Vše ostatní bude ve dvou zimních střediscích severně od města.

Při nedělním závěrečném ceremoniálu předal Vancouver štafetu Soči.
Při nedělním závěrečném ceremoniálu předal Vancouver štafetu Soči. | Foto: Reuters

Soči má dokonce s Vancouverem společné i to, že jsou to obě jedna z nejteplejších míst ve svých zemích. Vancouver leží u Pacifiku, Soči u Černého moře.

Přípravný výbor ale tvrdí, že nedostatku sněhu v kopcích nad Soči se nikdo bát nemusí.

Už teď se ale kriticky stavějí k průběhu výstavby olympijských sportovišť ekologové. Ruská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a Greenpeace kritizují organizátory, že kvůli stavbě silnice kácejí vzácné buky a celý ekosystém v oblasti bude narušen.

Obávají se i o čistotu řek na Kavkaze. Ruská vláda prý účelově pozměnila hranice chráněné rezervace, aby se mohlo stavět pro účely olympiády.

Rusko vyčlenilo na přípravu olympiády původně v přepočtu dvanáct miliard dolarů. Podle děníku Kommersant ale nakonec budou náklady mnohonásobně vyšší, Přispějí také ruské firmy, například telekomunikační společnost Rostelekom, letecký dopravce Aeroflot nebo banka Sběrbank.

Domácí sponzoři mají přispět částkou, převyšující miliardu dolarů.

Většinu sportovišť stavějí pořadatelé od základů, například sáňkařská a bobařská dráha na mezinárodní úrovni existuje v Rusku jen v Paramonovu severně od Moskvy. Nová trať v Soči má být pomalejší než ta ve Vancouveru, aby se po smrti gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho předešlo dalším tragédiím.

Vše prý bude na začátku roku 2014 bude vypadat tak, jak má. "Garantuji, že všechno bude stát včas," prohlásil šéf přípravného výboru Dmitrij Černyšenko.

Za otce myšlenky pořádat v Soči zimní hry je v Rusku považován premiér Vladimir Putin. Ten sám je náruživým lyžařem a často do Soči jezdí.

Medveděv a Putin na zimních radovánkách v Soči.
Medveděv a Putin na zimních radovánkách v Soči. | Foto: Reuters

Spíš než přípravy v Soči ale Ruskem momentálně zmítá špatné vystoupení sportovců ve Vancouveru.
 
Ruská výprava získala jen tři zlaté, což je podle médií nejhorší olympijský výsledek země od roku 1912, kdy na hrách ve Stockholmu Rusko získalo dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile.

Prezident Dmitrij Medveděv už pohrozil, že v ruském sportu "nezůstane kámen na kameni".


 

Právě se děje

Další zprávy