Nairobi - Ačkoliv úřady už v úterý ráno hlásily, že třídenní drama v keňské metropoli Nairobi skončilo, podařilo se osvobodit všechna rukojmí a zbývá dopadnout jen posledních pár radikálů, skutečnost je jiná.
Z komplexu, který v sobotu obsadili islamisté, se stále ozývá střelba.
Dosavadní bilance útoku hovoří o nejméně 62 mrtvých a 175 zraněných. Podle keňského Červeného kříže je stále pohřešováno 51 lidí.
Pomsta islamistů
Milice Al-Šabáb, které se hlásí k ideologii Al-Káidy, se mstily za operace keňské armády v Somálsku.
Keňané se podíleli na vytlačení islamistů z velkých měst a pomohli vládě v metropoli Mogadišu k obnovení kontroly alespoň nad částí Somálska. Islamisté ale nadále ovládají některá území.
Po zuby ozbrojení teroristé - konkrétně somálští islamisté z hnutí Al-Šabáb - si tentokrát vybrali zcela nový cíl.
Po hotelích, turistických letoviscích, letištích, divadlech, restauracích a sportovních akcích zaútočili na luxusní nákupní centrum, konkrétně Westgate Mall, kde se scházejí hlavně bohatší Keňané a cizinci.
Dva až tři Američané
Do komplexu vtrhli v sobotu. Tou dobou uvnitř bylo přes 1000 lidí.
Teroristé udeřili nejméně ve dvou skupinách. "Házeli granáty na lidi, jako když házíte zrní kuřatům," citovala média muže, kterého začátek útoku zastihl ve chvíli, kdy vystupoval z auta na parkovišti.
V kavárně uvnitř centra lidé utíkali k hlavnímu vchodu. Podle výpovědi jedné ženy měli útočníci samopaly a vypadali velmi mladě.
Ozbrojenci pak vyzvali muslimy, aby jim ukázali dokumenty. Muslimy chtěli pustit. Když se terorista zeptal muže s indickým pasem, jak se jmenuje matka proroka Mohameda, a dotázaný nedokázal odpovědět, Somálec ho na místě zastřelil.
Britský fotograf vypověděl: "Slyšel jsem střelbu a pak viděl lidi zraněné na končetinách nebo břiše. Jiní lidé se jim snažili pomoci." Ozbrojenci vcházeli i do jednotlivých obchodů a lidi, kteří se tam ukryli, brali jako rukojmí.
Obléhání trvalo přes šedesát hodin. Keňská ministryně zahraničí informovala, že mezi útočníky byli dva až tři mladí Američané. Šlo podle ní o osmnáctileté obyvatele Minnesoty, a to somálského nebo arabského původu.
Podlaží po podlaží
Operace na záchranu rukojmí byla náročná.
Keňští vojáci nejprve během neděle dostali pod kontrolu horní patra budovy, teroristé a s nimi několik rukojmí se pak skrývali v prostorách kina. Centrem zněla prudká střelba a výbuchy, z komplexu stoupal téměř po celé pondělí hustý dým. Požár zřejmě založili útočníci, aby ztížili osvobozující operaci vládních jednotek.
Pro somálské milice je Westgate bodem, kde zasáhnou nenáviděnou Keňu do srdce. "Je to pro ně ideální cíl. Chodí tam hodně cizinců žijících v Nairobi, místní elita a bezpečnostní opatření tam neexistovala téměř žádná. Takto spektakulární útok Keňu zasáhne na citlivém místě. Určitě to bude mít negativní vliv na turistiku," míní Stig Hansen, autor knihy Al-Šabáb v Somálsku: Historie a ideologie militantní islamistické skupiny.
Nejhorší útok za 15 let
Chaos a násilí se ze Somálska přelily do Keni už mnohokrát.
Bandy ozbrojenců vybíjely slony a další zvířata v keňských národních parcích, přepadávaly banky v Keni a podnikaly také loupežné výpady podél keňsko-somálské hranice. Před dvěma lety zaútočily pomocí člunů i na turistický resort na ostrově Lamu. To vše je ale nesrovnatelné se sobotním útokem.
Pro Keňu jde navíc o nejhorší teroristický útok od roku 1998, kdy nákladní automobil napěchovaný výbušninami explodoval u amerického velvyslanectví v Nairobi. Jednalo se o první velkou mezinárodní akci tehdy ještě nepříliš známé Al-Káidy a Usámy bin Ládina, zemřelo tehdy 213 lidí.