Moskva/Damašek - Ruské ministerstvo obrany informovalo, že zahájilo letecké údery v Sýrii. Útoky jsou podle něj vedeny na vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a rovněž na komunikační sítě.
Ruské stíhačky podle mluvčího ministerstva ve středu vykonaly dvě desítky letů. Úplně zničily velitelská stanoviště Islámského státu (IS) v horské oblasti. Prezident Vladimir Putin prohlásil, že letectvo bude podporovat syrskou armádu v její ofenzivě proti Islámskému státu.
Spojené státy budou ochotny ruské kroky proti IS a Al-Káidě přivítat, pokud skutečně zasáhnou IS, reagoval šéf americké diplomacie John Kerry. Ministr obrany Ashton Carter však řekl, že ruské letectvo, jak se zdá, zasáhlo v oblastech, kde jednotky IS pravděpodobně nejsou.
"Zdá se, že (útoky) byly v místech, kde podle všeho žádné síly IS nejsou," řekl šéf Pentagonu Carter. Kritizoval Moskvu, která vyhlásila boj Islámskému státu a zároveň podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Cartera tak hrozí, že se situace vyhrotí. Dodal, že ruská armáda jednala neprofesionálně a že ruské bomby nejspíš zasáhly Asadovy nepřátele, nikoli islamisty.
Syrští aktivisté podle agentury DPA uvedli, že při ruském bombardování různých míst položených severně od města Homs zahynulo nejméně 27 lidí, exilová organizace SOHR, jež dění v Sýrii dlouhodobě sleduje, informovala o 35 mrtvých, mezi nimiž jsou ženy a děti. Tuto oblast prý ovládají různé umírněné povstalecké skupiny, nejsou v ní aktivní ani bojovníci Islámského státu, ani teroristické sítě Al-Káida.
O pomoc požádal Asad
K úderu došlo jen pár hodin poté, co horní komora ruského parlamentu - Rada federace - jednomyslně schválila Putinovu žádost o použití ruské vojenské síly v zahraničí.
"Rád bych vás v této souvislosti informoval, že prezident Syrské arabské republiky (Bašár Asad) apeloval na vedení naší země s žádostí o vojenskou pomoc," řekl novinářům tajemník Putinovy prezidentské kanceláře Sergej Ivanov. "S terorismem je potřeba bojovat, proto musíme spojit síly, ale musíme dodržovat mezinárodní právo."
Vzhledem k Asadově žádosti o pomoc, kterou potvrdil i Damašek, nebude potřeba schválení Radou bezpečnosti OSN.
O leteckém úderu jako první informoval nejmenovaný představitel americké vlády. Bomby podle něj dopadly k městu Talbisa v provincii Homs, přičemž Američané obdrželi z Moskvy zprávu, že "útok začne za hodinu."
Rusko rovněž vyzvalo USA a jejich spojence, aby vyklidili vzdušný prostor nad Sýrií. Na to však Washington nehodlá přistoupit. "Koalice vedená USA bude podle plánu pokračovat v leteckých akcích nad Irákem a Sýrií a podporovat tak mezinárodní misi k oslabení a zničení IS," citovala mluvčího ministerstva zahraničí Johna Kirbyho agentura ČTK.
Ruské ministerstvo obrany během středy zveřejnilo záběry z náletů. Podle dostupných informací mají Rusové v Sýrii tucet bombardérů Su-24, tucet bitevníků Su-25 a desítku stíhacích bombardérů Su-30 a Su-34, které doplňují asi dvě desítky bitevních a transportních vrtulníků.
Zdroj ze syrských bezpečnostních sil agentuře AFP řekl, že bombardování se po boku Rusů účastní rovněž syrská armáda. Letecké útoky jsou podle tohoto zdroje vedeny v provinciích Hamá, Homs a Latákíja.
"Iniciativu ruského prezidenta Vladimira Putina vítáme a děkujeme za ni," řekl v OSN syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Země v regionu vyzval, aby se připojily k Rusku. Tvrdí také, že Spojené státy - na rozdíl od toho, co říkají - ve skutečnosti nebojují proti Islámskému státu.
Spory o Asada
Ruské ministerstvo zahraničí zároveň ve středu vůbec poprvé oficiálně přiznalo, že ruští vojáci jsou na syrském území.
"Vojenským cílem operace je výhradně letecká podpora syrských ozbrojených sil v jejich boji proti Islámskému státu," vysvětlil ve středu Ivanov s tím, že vyslání pozemních jednotek zatím není v plánu.
Hlavním důvodem, proč se doposud Moskva nedokázala shodnout se Západem na vytvoření společné koalice, je syrský prezident Bašár Asad. Spojené státy, Francie a některé země trvají na jeho odstoupení, protože ho považují za jednoho z hlavních viníků syrské krize. Rusko a Írán naopak chtějí, aby Asad zůstal a aby se stal součástí boje s IS.
"Všichni naši partneři a spojenci budou o rozhodnutí informováni ještě dnes. S ministerstvy obrany budeme pravděpodobně sdílet určité informace," upřesnil Ivanov, který zároveň odmítl nařčení, že by Rusko nasazením vojáků v Sýrii sledovalo nějaké politické cíle. "Cílem je pouhá obrana ruských národních zájmů."
Fotky vojáků na internetu už kolují
Rusko doposud oficiálně odmítalo, že by v Sýrii působili jeho vojáci. Moskva pouze potvrdila dodávky vojenské techniky Damašku, a to na "základě dřívějších dohod" a "v souladu s mezinárodním právem".
Spekulace o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii se rozšířily poté, co se na sociálních sítích objevilo video, kde jsou zřetelně slyšet rozkazy v ruštině. Množí se rovněž fotografie ruských námořníků. Další se fotí například před plakáty s portréty syrského prezidenta Bašára Asada. O pohybu Rusů v Sýrii se na internetu zmiňují také jejich manželky.
Podle satelitních fotografií Rusové modernizují a rozšiřují leteckou základnu v Latákíji na pobřeží Středozemního moře. Někteří analytici se domnívají, že Putin se obává zhroucení Asadova režimu a vojenským zásahem tomu chce předejít.
V úterý se dokonce objevila zpráva, že v Sýrii zemřel první Rus - šestadvacetiletý Maxim Trifonov, který doposud bojoval po boku separatistů v Donbasu.
Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!