Hořící kina a 16 mrtvých při protestech v Pákistánu

Martin Novák Martin Novák
21. 9. 2012 16:46
Proti demonstracím na obranu proroka Mohameda zasahovala policie
Demonstrace se konaly na mnoha místech Pákistánu.
Demonstrace se konaly na mnoha místech Pákistánu. | Foto: Reuters

Paříž - Pákistán v pátek zachvátily zatím největší protesty proti filmu Nevinnost muslimů a karikaturám proroka Mohameda ve francouzském časopise Charlie Hebdo.

Dav v Péšaváru zapálil dvě kina, ačkoliv samozřejmě vůbec neměla v plánu snímek promítat. Policie lidi rozháněla střelbou, tři lidé zahynuli. Ve městě protestovalo asi patnáct tisíc osob.

Oběti si vyžádaly také střety v dalších městech. V Karáčí, Islámábádu a Láhauru. Celkem zemřelo v Pákistánu během pátku při protestech šestnáct lidí.

V bangladéšské Dháce se sešlo na protestním pochodu deset tisíc lidí, ale nejsou hlášeny žádné násilnosti.

V Káhiře ani Tunisu se nekonalo nic, protože vlády tam protesty po násilí v minulém týdnu zakázaly. V Tunisu je velká koncentrace policistů a vojáků v ulicích, po odpolední modlitbě v hlavní mešitě se ale věřící rychle rozešli.

Tuniská policie před francouzským velvyslanectvím v Tunisu.
Tuniská policie před francouzským velvyslanectvím v Tunisu. | Foto: Reuters

Francie v pátek uzavřela velvyslanectví ve dvaceti rizikových zemích. Důvodem jsou karikatury proroka Mohameda, které před pár dny zveřejnil francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo.

Zavřené zůstaly i francouzské školy v těchto zemích. Pátek je dnem hlavní muslimské týdenní modlitby a po jejím skončení se často konají demonstrace.

V samotné Francii vláda zakázala veškeré demonstrace, týkající se karikatur. Potvrdil to v pátek ministr vnitra Manuel Valls.

Představitelé Francouzské rady muslimů vyzvali vyznavače islámu žijící ve Francii ke klidu. Sídlo časopisu Charlie Hebdo hlídá policie. Ta také zatkla mladíka, který na Facebooku hrozil, že přijde do redakce a podřízne každého, koho tam najde.

Německo naopak protesty muslimů povolilo, uskuteční se dva pochody v Karlsruhe a Freiburgu.

Někteří muslimští duchovní a politici islámských zemí vyzývají své souvěrce, aby svoji nespokojenost dali najevo poklidným způsobem a vyvarovali se jakéhokoliv násilí.

Francouz Julien Noël, který žije několik let v Káhiře a pracuje tam ve francouzském supermarketu, řekl televizi France 24, že se o život nebojí, protože většina Egypťanů film nebo karikatury neztotožňuje s vládami nebo veškerým obyvatelstvem zemí, ve kterých díla vznikla.

Přesto ale říká, že když se ho nyní na ulici někdo zeptá, odkud je, raději odpoví, že z Německa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

Další zprávy