Film urážející Mohameda je dílem radikálního křesťana

Radim Klekner Radim Klekner
17. 9. 2012 18:55
Obama nečte zprávy tajných služeb, tvrdí před volbami republikáni
Film o proroku Mohamedovi vyvolal v arabském světě divoké protesty.
Film o proroku Mohamedovi vyvolal v arabském světě divoké protesty. | Foto: Reuters

Washington - Autoři snímku Nevinnost muslimů, líčícího v silně negativním světle proroka Mohameda, si byli dobře vědomi toho, jakou bouři nevole třináctiminutové video na internetu vyvolá v arabském světě.

Přesto snímek dali na YouTube - a ani v nejmenším se ve svých úvahách nemýlili. Islámští radikálové vyšli do ulic v nejméně dvaceti muslimských zemích a v řadě z nich zaútočili na americké ambasády. V Libyi zabili čtyři diplomaty včetně velvyslance USA Chrise Stevense. 

Američtí vyšetřovatelé již krátce vyslechli autora snímku, kalifornského koptu Nakulu Basileje Nakulu, který byl v minulosti odsouzen do vězení pro podvod a daňové delikty. Vše přitom nasvědčuje tomu, že film byl natočen na objednávku, a to neziskovou organizací radikálních amerických křesťanů Media for Christ.

Protesty v arabském světě, a zejména Stevensovu smrt okamžitě náležitým způsobem využila v předvolebním boji Republikánská strana. Její kandidát na úřad v Bílém domě Mitt Romney obvinil svého demokratického soupeře, prezidenta USA Baracka Obamu, ze "slabosti" a zpochybnil celou koncepci jeho politiky vůči arabskému světu.

Republikánský senátor za Arizonu John McCain již dříve požadoval mnohem energetičtější postoj vůči radikálním arabským režimům a nabádal Obamu, aby vojensky intervenoval na straně syrských povstalců.

"Libyjští islamisté nám mohou sloužit jako varování, že se nevyplácí politika ústupků," řekl deníku New York Times ředitel pobočky Brookingsova institutu v katarském Dauhá Salman Šajch.

Republikáni teď požadují, aby Spojené státy zastavily rozvojovou pomoc zemím, ve kterých je aktivní teroristická organizace Al-Káida. Egypt dostává ročně 1,3 miliardy dolarů, Tunisko 300 milionů a Libye dvě stě milionů.

Někdejší republikánský viceprezident z časů vlády George Bushe mladšího Dick Cheney dokonce obvinil Obamu z toho, že nečte svodky tajných služeb, týkající se arabského světa.

Pominul přitom zcela fakt, že Bílý dům bral před 11. zářím 2001, a tedy v čase jeho úřadování, na lehkou váhu zprávy CIA o možnosti spektakulárního teroristického útoku na území USA.

Nepokoje v Egyptě.
Nepokoje v Egyptě. | Foto: Reuters

Podvod a cílená provokace?

Produkci Nakulova snímku obestírají velké nejasnosti. Režisér  Robert Brownwell, jenž předtím točil lehká porna, i většina herců, kteří ve videu vystupují, se cítí být podvedeni a tvrdí, že film byl dodatečně předabován a že z původního scénáře vůbec nevyplývalo, že by byl protimuslimský.

Pětapadesátiletému Nakulovi, který v souvislosti se snímkem vystupoval pod jménem Sam Bacile, vyšetřovatelé zakázali používat pseudonymy. Měl jich v uplynulých letech nejméně tucet. Pět let navíc nesmí cokoli šířit po internetu a soud také přezkoumá, zda jej nemá znovu poslat do vězení, protože je stále v podmínce.

V roce 2010 musel zaplatit na pokutách za podvody 790 tisíc dolarů.

Zajímavá je i skutečnost, že ačkoliv Nakula je radikální egyptský kopta s americkým občanstvím, představení Ortodoxní koptské církve v Los Angeles si nejsou vědomi toho, že by jej někdy viděli při shromáždění věřících.

Nakula alias Bacile se původně vydával za amerického žida a jeho pravá identita vyšla najevo až po policejním výslechu.

Intervenovat v Sýrii, či ne?

Poslední nepokoje v arabském světě znovu vrátily na stůl otázku, zda by se Spojené státy přece jen neměly silněji angažovat na straně syrských povstalců. Konkrétně, zda by jim neměly začít dodávat zbraně.

Hrozí totiž, že se přinejmenším část povstaleckého tábora dostane pod kontrolu islamistů napojených na Al-Káidu. Ti by po případném pádu prezidenta Bašára Asada mohli začít významně promlouvat do příštího uspořádání syrské společnosti.

Podobné schéma je patrné i v dalších arabských zemích, které se loni zbavily diktátorských režimů, konkrétně v Libyi, Egyptě a Tunisku.

Američtí republikáni chtějí zastavit rozvojovou pomoc zemím, ve kterých jsou mimořádně aktivní islamisté.
Američtí republikáni chtějí zastavit rozvojovou pomoc zemím, ve kterých jsou mimořádně aktivní islamisté. | Foto: Reuters

Z útoku na americký konzulát ve východolibyjském Benghází, při němž zahynul ambasador Stevens, jsou podle náměstka libyjského ministra vnitra Vaníse Šarífa podezřelá dvě islamistická uskupení, která se začala formovat již v čase povstání proti Muammaru Kaddáfímu, Brigády zajatce Abdula Rahmána a Ansar al-Šaríja.

První je pojmenovaná po slepém šejkovi, jenž pomáhal organizovat teroristické útoky proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku, druhé velí radikální islamista Mohamad Zaváhí, který chce v zemi zavést islámské právo šaría.

Salafistická strana al-Núr, ve které mají zčásti vliv radikálové z Islámského bratrstva, získala v nedávných parlamentních volbách v Egyptě 27 procent hlasů a poslední útoky proti ozbrojeným složkám organizovali islamisté napojení na Al-Káidu.

Její nový šéf Ajmán al-Zavahrí se netají plány, které má se zemí, v níž dosud vládne Bašár Asad.

"Podporujeme svatou válku v Sýrii a chceme zde vytvořit islámský stát," nechal se slyšet v jedné z videonahrávek, které pravidelně umisťuje na internetu. "Je to rozhodující krok pro znovunastolení naší vlády nad Jeruzalémem."

Nikoho proto neudiví, že do amerického předvolebního boje teď zasáhl také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle něj by si Američané měli zvolit takového prezidenta, který je ochoten "se rozhodně postavit Íránu", poslednímu Asadovu spojenci v arabském světě. 

Ačkoliv to Netanjahu neřekl na rovinu, je takovýmto politikem podle něj Mitt Romney, a ne Barack Obama.

 

Právě se děje

Další zprávy