reklama
 
 

Útok na ambasádu zosnoval vězeň z Guantánama, zní z USA

20. 9. 2012
Televizi Fox News to řekl nejmenovaný zdroj z tajných služeb, Bílý dům to odmítá

Tripolis/Washington - Smrt Chrise Stevense, prvního amerického velvyslance po více než 30 letech, padá na hlavu bývalého vězně z neblaze proslulé americké věznice Guantánamo na Kubě.

Televize Fox News s odvoláním na nejmenované zdroje ze zpravodajských služeb uvedla, že strůjcem útoku na americkou ambasádu v libyjském Benghází byl operativec Al-Káidy Sufján Ben Kumu.

Toho Američané předali v roce 2007 s podmínkou, že zůstane ve vězení. Režim Muammara Kaddáfího ho ale v rámci dohody s islamisty po roce propustil.

Americká administrativa navíc ve středu poprvé oficiálně připustila, že útok z 11. září nebyl spontánním činem demonstrantů, které rozezlil film urážející proroka Mohameda.

Stopy vedou do Maghrebu

"Z faktů, které teď máme k dispozici, vyplývá, že využili příležitost. Útok eskaloval a trval několik hodin," prohlásil na půdě amerického senátu ředitel Národního protiteroristického centra Matt Olsen.

"Prověřujeme, zda jedinci zapojení do tohoto útoku nebyli napojeni na Al-Káidu, zejména pak na Al-Káidu z Mahgrebu (islámského regionu Afriky)," dodal s tím, že jeho lidé neměli o přípravě útoku žádné indicie.

Bílý dům přesto trvá na tom, že útoky nebyly předem připravovány a neměly žádnou souvislost s výročím 11. září 2001. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy Jay Carney zopakoval, že šlo o spontánní akci.

Zpravodajec, jenž s Fox News hovořil pod podmínkou anonymity, ale oponuje. V Benghází podle něj před útokem na ambasádu nebyly kvůli filmu Nevinnost muslimů výraznější nepokoje.

Protesty proti filmu o Mohamedovi:

autor: Petr Jemelka | 20. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama