Voják, senátorka, nebo guvernér? Kdo všechno se může stát pravou rukou Clintonové a Trumpa

Kateřina Vítková Reuters Kateřina Vítková, Reuters
13. 7. 2016 21:52
Národní shromáždění obou hlavních amerických politických stran jsou za dveřmi. Než k nim ale dojde, demokratka Hillary Clintonová i její republikánský rival Donald Trump představí jméno člověka, kterého by si v případě svého zvolení do čela USA vybrali za svou "pravou ruku" - potenciálního viceprezidenta či viceprezidentku. Trump by měl jméno oznámit do pátku, Clintonová nejspíš během dvou týdnů. Podívejte se, kdo všechno je ve hře.
Donald Trump a Hillary Clintonová.
Donald Trump a Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington - Hillary Clintonová a Donald Trump co nevidět představí kandidáty na post viceprezidenta USA. Ve hře jsou současní politici i penzionovaní generálové. Projděte si, koho americká média považují za favority.

Hillary Clintonová

Foto: Reuters

Kandidátka demokratů Hillary Clintonová svého viceprezidenta představí pravděpodobně mezi konáním Republikánského národního shromáždění a Demokratického národního shromáždění.

Jasno by mělo být do 25. července. Tady jsou nejčastěji zmiňovaná jména:

James Stavridis

O bývalém vrchním veliteli sil NATO v Evropě Jamesi Stavridisovi se mluví asi nejčastěji.

James Stavridis
James Stavridis | Foto: Wikimedia Commons/U. S. Department of Defense

Jednašedesátiletý admirál ve výslužbě a bývalý velitel operací NATO ve světě dnes pracuje coby děkan právní a diplomatické školy na Tuftsově univerzitě v Bostonu.

Clintonová s ním spolupracovala zejména v době, kdy vedla americké ministerstvo zahraničí - v první vládě prezidenta Baracka Obamy. Demokratické kandidátce by jeho jméno přidalo na důvěryhodnosti zejména v oblasti národní bezpečnosti.

Elizabeth Warrenová

Favoritkou levicového křídla demokratů je 67letá senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, jejíž volba by mohla uspokojit hlavně příznivce odstoupivšího demokratického kandidáta Bernieho Sanderse.

Elizabeth Warrenová s Hillary Clintonovou
Elizabeth Warrenová s Hillary Clintonovou | Foto: Reuters

S Clintonovou si jsou blízké, v červnu se připojila k její kampani v Ohiu. Tento měsíc ji Hillary požádala, aby promluvila na shromáždění demokratů.

Warrenová je hrdinkou progresivního křídla, vyhlášenou liberálkou. Kritizuje vliv Wall Streetu a zasadila se o vznik vládního úřadu na ochranu spotřebitelů. Podle některých hlasů by ale mohla odradit část mužských voličů.

Tim Kaine

Tradiční voliče demokratů by podle amerických médií uspokojilo spíš jméno 58letého senátora za stát Virginie Tima Kaina.

Tim Kaine
Tim Kaine | Foto: Reuters

Zkušený politik "s nohama pevně na zemi" by byl pro Clintonovou dobrým náhradníkem - v případě, že by ji musel zastoupit v Bílém domě.

Navíc pochází z příhodného státu – Virginie není tradičně ani ryze demokratická, ani republikánská.

Bývalý virginský guvernér se zkušeností z misie mluví plynně španělsky a podle kolegů ho nežene touha po prestiži, ale hluboké přesvědčení a katolická víra.

Julián Castro

Řeč je i o současném americkém ministru bytové výstavby a rozvoje měst Juliánu Castrovi.

Julián Castro
Julián Castro | Foto: Wikimedia Commons/Gage Skidmore

Teprve 41letý Hispánec z Texasu by mohl představovat jasný kontrast vůči republikánskému kandidátu Donaldu Trumpovi, například v oblasti imigrační politiky.

Castro je stoupající hvězdou Demokratické strany, už v 35 letech byl zvolen starostou velkého amerického města San Antonia. Mluví proti němu však několik okolností, zejména nedostatečné zkušenosti pro vedení země v případě, že by musel nahradit Clintonovou.

I přes svůj původ navíc údajně nemluví plynně španělsky.

Kromě výše jmenovaných se spekuluje o senátorovi Corym Bookerovi z New Jersey, kongresmanovi Xavieru Becerrovi, současném ministru práce Tomu Perezovi, senátoru z Ohia Sherrodu Brownovi či bývalém guvernérovi státu Massachusetts Devalu Patrickovi.

Donald Trump

Foto: Reuters

Republikánský kandidát Donald Trump uvedl, že jméno svého případného viceprezidenta oznámí do pátku.

Newt Gingrich

V Trumpově táboře se mluví zejména o bývalém předsedovi Sněmovny reprezentantů Newtu Gringrichovi, který rozhodně není žádným politickým nováčkem.

Donald Trump a Newt Gingrich
Donald Trump a Newt Gingrich | Foto: Reuters

Gingrich je Trumpovi v ledasčem podobný. Nevadí mu mluvit spatra a je považován za velmi osobitou postavu.

V 90. letech byl jednou z klíčových postav "republikánské revoluce". Známá je jeho rozepře s tehdejším prezidentem Billem Clintonem, jehož se během aféry s Monikou Lewinskou snažil vytlačit z Bílého domu.

Dnes 73letý republikán před čtyřmi lety sám neúspěšně usiloval o prezidentský post. Gingrich by byl pro Trumpa přínosem zejména díky dlouhodobým politickým zkušenostem.

Mike Pence

Také guvernér státu Indiana patří mezi favority na republikánského viceprezidenta. Přestože v prezidentském klání podporoval Teda Cruze. I o Trumpovi se ale vyjadřuje pochvalně.

Mike Pence
Mike Pence | Foto: Reuters

Volba 57letého politika by mohla pomoci umlčet skeptiky, zejména konzervativnější republikány, kteří nesouhlasí s Trumpovou nominací. Pence je totiž znám svým konzervativním založením.

V Indianě vzbudil loni rozruch tím, že podporoval zákon, který by de facto umožnil diskriminaci homosexuálů z náboženských důvodů. Pence přes deset let zasedal ve Sněmovně reprezentantů a vedl jeden z výborů.

Chris Christie

Guvernér New Jersey Chris Christie sám usiloval o to, stát se novým americkým prezidentem, po svém odchodu z kampaně pak podpořil právě Trumpa. Často ho doprovází na jeho předvolebních akcích.

Chris Christie
Chris Christie | Foto: Reuters

Christie by se ale ve volbě mohl stát i přítěží. Figuroval v aféře Bridgegate, když jeho spojenci nechali uzavřít most mezi New Yorkem a New Jersey, aby potrestali politického soupeře.

Trump i Christie mají podobné rysy, stejně jako způsob vedení kampaní. Trumpovi by se mohly hodit zejména Christieho zkušenosti z práce v tradičně demokratickém státě, chybí mu ale zkušenosti z Washingtonu.

Michael Flynn

Dalším v pořadí je penzionovaný generálporučík americké armády a bývalý šéf tajné služby Pentagonu (DIA) Michael Flynn.

Michael Flynn
Michael Flynn | Foto: Wikimedia Commons/Defense Intelligence Agency website

Trump by mohl těžit zejména z jeho zkušeností v zahraniční politice a bezpečnostní problematice. Rozumět by si mohli například v otázce spolupráce s Ruskem.

Flynn by byl nicméně velmi neobvyklou volbou. Na jednu stranu sice silně kritizuje vládu Baracka Obamy, ve skutečnosti je ale sám registrovaný demokrat.

Mezi dalšími možnými kandidáty se objevují například jména oklahomské guvernérky Mary Fallinové, alabamského senátora Jeffa Sessionse či senátorky z Iowy Joni Ernstové.

 

Právě se děje

Další zprávy