Před osmi lety pomáhal Obamovi porazit Clintonovou. Teď nepochybuje, že Trump s ní prohraje

Luboš Kreč Luboš Kreč
3. 7. 2016 14:40
Bývalý šéf volební kampaně Baracka Obamy a jeho pozdější poradce v Bílém domě David Plouffe nepochybuje, že Hillary Clintonová v listopadu vyhraje prezidentské volby v USA. Aktuálně.cz řekl, že to sice ještě bude tuhý boj, ale Američané prý nakonec dají přednost jejím zkušenostem a její vážnosti před emocemi, které vyvolává Donald Trump.
David Plouffe
David Plouffe | Foto: Uber

Washington/Praha - Nebýt Davida Plouffeho, měl by to Barack Obama v roce 2008 v boji o Bílý dům mnohem těžší.

Politický stratég se zkušenostmi ze senátorských a guvernérských voleb byl - spolu s Davidem Axelrodem - architektem jeho nakonec velmi úspěšné a v mnohém revoluční kampaně. Teď už devětačtyřicetiletý Plouffe politiku sice sleduje jen zpovzdálí (jeho zaměstnavatelem je nyní mobilní taxislužba Uber, které pomáhá s marketingem a při jednání s úřady), prezidentské klání v USA ho ovšem stejně nenechává klidným.

Ačkoli to byl on, kdo pomáhal před osmi lety v demokratických primárkách vyřadit ze hry Hillary Clintonovou, nyní považuje bývalou ministryni zahraničí za hlavní favoritku a nejlepší možnou kandidátku.

"Není na tom sice nejlépe s popularitou a nevzrušuje tolik lidí, jenže politika nás neustále překvapuje. Její síla je v tom, že je zkušená, odpovědná, pevná. Primárky jsou hodně o emocích a vášních. V celostátních volbách tyto její klady víc vyniknou, naopak primárky seděly spíše Donaldu Trumpovi," řekl Aktuálně.cz.

Hillary z kampaně vyšla silnější

Plouffe dokonce odmítl, že by Clintonové uškodila dosavadní náročná kampaň proti senátorovi Berniemu Sandersovi, jenž se také ucházel o demokratickou nominaci a mnohokrát svoji rivalku nevybíravě zkritizoval kvůli jejím vazbám na bankéře z Wall Streetu nebo za její podporu války v Iráku.

"Byla to těžká kampaň, ale Hillary z ní vyšla silnější. Když teď bude tvrdě pracovat, vyhraje. Překvapivě to jsou republikáni, kteří jsou méně jednotní. Řada z nich je nespokojená se svým kandidátem."

Přitom Sanders letos sázel na podobná témata, s nimiž v letech 2007 a 2008 bodoval i Barack Obama. Zkusil kolem sebe a svých na americké poměry hodně levicových témat, jako jsou větší bankovní regulace nebo bezplatné školství, vybudovat společenské hnutí.

Podle Plouffeho ale uspěl jen částečně.

"Zkusili vyjít z naší kampaně a zopakovat, co jsme dělali v roce 2008. Nepodařilo se jim ale zmobilizovat dost mladých voličů a také jim chybělo jasné a realistické poselství, které měl tehdy Obama," míní.

Trumpovo tažení dostává trhliny

Slova elitního lobbisty Uberu a zkušeného pozorovatele zaoceánské politiky, jehož twitterový účet zdobí fotografie s Obamou, přišla ve chvíli, kdy Trumpovo tažení začalo dostávat silnější trhliny.

Jednak vyšlo najevo, že dramaticky zaostává za Hillary Clintonovou v objemu vybraných sponzorských příspěvků (v poměru 1:40), druhak udělal bonvivánský miliardář velké změny ve svém týmu - zbavil se dosavadního klíčového spolupracovníka Coreyho Lewandowského.

Už dříve Plouffe pro americká média řekl, že pokud bude chtít Trump v listopadových volbách uspět, bude se muset mnohem víc zaměřit na organizaci svého štábu a být víc vidět v amerických městech. Že mu nebude stačit jen dávat rozhovory do celostátních kabelových televizních kanálů.

Ani v tomto směru, který byl jednou z priorit Obamovy kampaně a z níž se Hillary hodně poučila, to pro newyorského magnáta zatím nevypadá moc dobře - zatímco demokratická politička už ve své kampani zaměstnává 700 lidí po celých USA, Trump jen desetinu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy