Před osmi lety pomáhal Obamovi porazit Clintonovou. Teď nepochybuje, že Trump s ní prohraje

Luboš Kreč Luboš Kreč
3. 7. 2016 14:40
Bývalý šéf volební kampaně Baracka Obamy a jeho pozdější poradce v Bílém domě David Plouffe nepochybuje, že Hillary Clintonová v listopadu vyhraje prezidentské volby v USA. Aktuálně.cz řekl, že to sice ještě bude tuhý boj, ale Američané prý nakonec dají přednost jejím zkušenostem a její vážnosti před emocemi, které vyvolává Donald Trump.
David Plouffe
David Plouffe | Foto: Uber

Washington/Praha - Nebýt Davida Plouffeho, měl by to Barack Obama v roce 2008 v boji o Bílý dům mnohem těžší.

Politický stratég se zkušenostmi ze senátorských a guvernérských voleb byl - spolu s Davidem Axelrodem - architektem jeho nakonec velmi úspěšné a v mnohém revoluční kampaně. Teď už devětačtyřicetiletý Plouffe politiku sice sleduje jen zpovzdálí (jeho zaměstnavatelem je nyní mobilní taxislužba Uber, které pomáhá s marketingem a při jednání s úřady), prezidentské klání v USA ho ovšem stejně nenechává klidným.

Ačkoli to byl on, kdo pomáhal před osmi lety v demokratických primárkách vyřadit ze hry Hillary Clintonovou, nyní považuje bývalou ministryni zahraničí za hlavní favoritku a nejlepší možnou kandidátku.

"Není na tom sice nejlépe s popularitou a nevzrušuje tolik lidí, jenže politika nás neustále překvapuje. Její síla je v tom, že je zkušená, odpovědná, pevná. Primárky jsou hodně o emocích a vášních. V celostátních volbách tyto její klady víc vyniknou, naopak primárky seděly spíše Donaldu Trumpovi," řekl Aktuálně.cz.

Hillary z kampaně vyšla silnější

Plouffe dokonce odmítl, že by Clintonové uškodila dosavadní náročná kampaň proti senátorovi Berniemu Sandersovi, jenž se také ucházel o demokratickou nominaci a mnohokrát svoji rivalku nevybíravě zkritizoval kvůli jejím vazbám na bankéře z Wall Streetu nebo za její podporu války v Iráku.

"Byla to těžká kampaň, ale Hillary z ní vyšla silnější. Když teď bude tvrdě pracovat, vyhraje. Překvapivě to jsou republikáni, kteří jsou méně jednotní. Řada z nich je nespokojená se svým kandidátem."

Přitom Sanders letos sázel na podobná témata, s nimiž v letech 2007 a 2008 bodoval i Barack Obama. Zkusil kolem sebe a svých na americké poměry hodně levicových témat, jako jsou větší bankovní regulace nebo bezplatné školství, vybudovat společenské hnutí.

Podle Plouffeho ale uspěl jen částečně.

"Zkusili vyjít z naší kampaně a zopakovat, co jsme dělali v roce 2008. Nepodařilo se jim ale zmobilizovat dost mladých voličů a také jim chybělo jasné a realistické poselství, které měl tehdy Obama," míní.

Trumpovo tažení dostává trhliny

Slova elitního lobbisty Uberu a zkušeného pozorovatele zaoceánské politiky, jehož twitterový účet zdobí fotografie s Obamou, přišla ve chvíli, kdy Trumpovo tažení začalo dostávat silnější trhliny.

Jednak vyšlo najevo, že dramaticky zaostává za Hillary Clintonovou v objemu vybraných sponzorských příspěvků (v poměru 1:40), druhak udělal bonvivánský miliardář velké změny ve svém týmu - zbavil se dosavadního klíčového spolupracovníka Coreyho Lewandowského.

Už dříve Plouffe pro americká média řekl, že pokud bude chtít Trump v listopadových volbách uspět, bude se muset mnohem víc zaměřit na organizaci svého štábu a být víc vidět v amerických městech. Že mu nebude stačit jen dávat rozhovory do celostátních kabelových televizních kanálů.

Ani v tomto směru, který byl jednou z priorit Obamovy kampaně a z níž se Hillary hodně poučila, to pro newyorského magnáta zatím nevypadá moc dobře - zatímco demokratická politička už ve své kampani zaměstnává 700 lidí po celých USA, Trump jen desetinu.

 

Právě se děje

Další zprávy