Hon na členy Al-Káidy v Jemenu pokračuje

Pavel Vondra
17. 1. 2007 15:35
Sana'á - V Jemenu byl zlikvidován další člen teroristické sítě Al-Káida, jemuž se před rokem podařilo spolu s více než dvacítkou dalších uprchnout z věznice s vysokou ostrahou.

Jemenské Ministerstvo vnitra oznámilo, že Jásir Homejkání byl zabit během přestřelky s bezpečnostními jednotkami v provincii Abjan na jihu země. Při střetu byli zraněni také dva vojáci.

Podezřelá "žena" se samopalem

Jak informuje jemenská tisková agentura SABA, ministerstvo akci popsalo jako rutinní kontrolu podezřelé osoby se samopalem.

V Jemenu, kde na jednoho člověka připadají zhruba tři střelné zbraně, sice jejich nošení na veřejnosti není ničím zvláštním, v tomto případě šlo ale o osobu zahalenou do abáji, tedy ženského oděvu zakrývajícího celou postavu. Ženy přitom zbraně běžně nenosí.

Člen jemenských bezpečnostních složek
Člen jemenských bezpečnostních složek | Foto: BBC

Když chtěla hlídka ověřit identitu dotyčné osoby, ta na ně okamžitě začala střílet a vrhat ruční granáty. Vojáci palbu opětovali a útočníka na místě zabili.

Našli u něj ještě dva nepoužité granáty, ženské šaty, munici do samopalu a falešné průkazy totožnosti.

Členové Al-Káidy na útěku

Homejkání, obviněný z účasti v několika teroristických útocích, uprchl loni v únoru se 22 dalšími vězni z vazební věznice s maximální ostrahou v hlavním městě Sana'á.

Do dnešního dne se 13 z těchto uprchlíků úřadům vzdalo, pět jich bylo zabito a pět je stále útěku. Mluvčí Ministerstva vnitra při této příležitosti slíbil, že všichni budou dopadeni.

Podle zástupce amerického velvyslance v Jemenu, Nabeela Khouryho, je poslední vývoj dobrou i špatnou zprávou zároveň.

Hrozba trvá

Členové pobřežní stráže skládají čestnou přísahu
Členové pobřežní stráže skládají čestnou přísahu | Foto: Reuters

"Smrt dalšího ze skupiny 23 uprchlíků naznačuje, že stoupenci Al-Káidy jsou v Jemenu stále aktivní a nevzdali se svých plánů," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz americký diplomat. "Zároveň to ale svědčí o tom, že jim jsou jemenské úřady na stopě a pomalu je likvidují či zatýkají."

Khoury dále připomněl, že vedle uprchlé skupiny existují v Jemenu další aktivní buňky napojené na Al-Káidu, a tak podle něj hrozba terorismu v zemi zůstává reálnou, byť se prý tamní úřady snaží zlepšovat svou protiteroristickou akceschopnost.

Jako příklad uvedl novou jemenskou pobřežní stráž, která by měla znemožnit opakování útoků, jako byl ten z října 2000, při němž v adenském přístavu zahynulo vedle dvou sebevražedných útočníků napojených na Al-Káidu také 17 členů posádky americké vojenské lodi Cole.

Teroristé najeli na loď Cole s člunem naloženém výbušninami
Teroristé najeli na loď Cole s člunem naloženém výbušninami | Foto: US Navy

"Jemen má nadále vážné mezery, co se týče schopnosti vypořádat se s terorismem, je ale na správné cestě, pokud jde o modernizaci institucí a zvyšování bezpečnosti svých občanů," hodnotí práci jemenské vlády Nabeel Khoury.

"Svatí bojovníci"

Jemen bývá často zmiňován v souvislosti s Al-Káidou a osobou jejího zakladatele Usámy bin Ládina, jehož otec pochází z provincie Hadramaút na jihovýchodě Jemenu.

Přestože sám nejhledanější terorista světa se narodil a vyrůstal v Saúdské Arábii, jeden z prvních větších útoků, které mu jsou připisovány, se odehrál koncem roku 1992 v hotelu Gold Mohur v Adenu.

O život tehdy přišel jeden rakouský občan a jeho manželka utrpěla těžká zranění, terčem ale nepochybně měla být stovka amerických vojáků, kteří budovu opustili jen těsně předtím.

Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin | Foto: Reuters/Stringer

Ovšem teprve útok na americkou loď Cole, necelý rok před útoky z 11. září 2001 a datem se shodující s pumovými útoky na indonéském ostrově Bali v roce 2002, upozornil úřady na reálné nebezpečí, které samozvaní bojovníci svaté války v Jemenu představují.

Zatím poslední větší akcí, která nesla rukopis Al-Káidy, byly zmařené útoky proti ropným zařízením v provinciích Hadramaút a Márib krátce před jemenskými prezidentskými a místními volbami v září loňského roku. 

Hon na členy Al-Káidy stěžuje jemenským úřadům i skutečnost, že některé z nich chrání mocné a ozbrojené kmeny v hornatých oblastech.

Řada z těchto radikálů bojovala podobně jako Bin Ládin v 80.letech proti sovětským silám v Afghánistánu. Po první válce v Perském zálivu v roce 1991 učinili hlavním cílem svého džihádu Američany a s nimi spolupracující režimy na Blízkém východě i jinde.

 

Právě se děje

Další zprávy