Největší ofenziva však zahraniční jednotky i vládu teprve čeká.
Taliban se přihlásil ke včerejšímu útoku na americké jednotky, při kterém zemřeli podle slov americké strany čtyři vojáci. Automobil americké armády při něm najel na minu v centrální provincii Uruzgan.
Nejhorší boje teprve přijdou
Očekává se však, že největší ofenziva zahraniční jednotky teprve čeká. Přestože tradičně se situace v afghánských horách během zimních měsíců uklidňuje, v poslední době útoků Talibanu spíše přibývá. Od listopadu bylo v této asijské zemi zaznamenáno více než patnáct sebevražedných útoků.
"Útoky Talibanu budou s ustupující zimou stále intenzivnější," prohlásil bývalý talibanský guvernér provincie Kandahár Mohamad Hasan Rahmání.
Americké armádní vedení již připustilo, že po letních neúspěších změnilo talibanské vedení taktiku a nyní více využívá sebevražedných útočníků a silničních zátaras. Kromě nich se talibanským útočníkům přičítají také útoky na školy na východě země.
Jednotky členských států NATO nepomohou
Násilí se stupňuje i poté, co se členské země NATO jako Británie, Kanada a Nizozemsko rozhodly posílit své kontingenty v zemi. Spojené státy, které jsou nejčastějším terčem útoků, naopak hodlají z Afghánistánu stáhnout tři ze současných 18 tisíc vojáků.
Polde Rahmáního slov je Taliban mnohem silnější než po své porážce v roce 2001 a jeho vedení doufá, že se jim prostřednictvím sebevražedných útoků podaří americké jednotky ze země vyštvat.
"Americké jednotky jsou vůči sebevražedným útokům Talibanu bezmocné," prohlásil sebevědomě Rahmání. "Vyslání více než třítisícového kontingentu britské armády do jižního Afghánistánu pro Taliban znamená pouze větší počet terčů, žádné nebezpečí však nehrozí," dodal.
Britské jednotky mají být rozmístěny v neklidné provincii Hílmand, kde před pár týdny během bitvy mezi Talibanem a bezpečnostními složkami zahynulo více než 25 lidí. Stovky vesničanů tehdy musely opustit své domovy. Nizozemské jednotky naopak míří do Uruzganu a dva tisíce Kanaďanů do Kandaháru.