San Francisco - V oceánských hlubinách bude brzy velmi rušno. K nejhlubšímu místu planety v tichooceánském Mariánském příkopu se chystá hned několik týmů.
Výpravy do hlubin ale nefinancují vlády, nýbrž soukromí investoři.
Bohatí muži jako podnikatel Richard Branson, výkonný předseda společnosti Google Eric E. Schmidt nebo slavný režisér James Cameron investují desítky milionů dolarů do konstrukce nové generace ponorek, schopných vydat se bezpečně i do těch největších hloubek.
Umožnit jim to má technologický pokrok, supermateriály a především jejich nadité peněženky. Jimi projektované nebo již testované ponorky budou mít jedno- až trojčlennou posádku a budou stát od 7 do 40 milionů dolarů.
Lidé byli v Mariánském příkopu, hlubokém ve své jižní části 10 911 metrů, naposledy před 51 lety. V batyskafu Trieste.
Výprava byla neúspěšná, dvoučlenná posádka nepřivezla z jeho dna žádné fotky a jen tak tak, že výpravu přežila. Při ponoru totiž prasklo jedno okno z plexiskla.
Do oceánského příkopu, ponořeného do věčné tmy, potom sestoupily už jen robotické ponorky. V roce 1995 to byl japonský stroj Kaikó a v roce 2009 americký Nereus, patřící Oceánografickému institutu ve Woods Hole.
Nové přístupy, nové technologie
Prudký technologický rozvoj z posledních let, především v oblasti materiálů, výkonných a bezpečných baterií a elektroniky, však situaci významně změnil.
Výsledkem jsou snížené náklady na stavbu ponorek pro extrémní hloubky a jejich výrazně zvýšená odolnost a manévrovací schopnosti.
Nejdál je zřejmě Branson. Chystá se na první ponor již koncem tohoto roku. Datum však není jisté, mohou se objevit technické obtíže.
Bransonův projekt je popsán na stránce http://www.virginoceanic.com/. Jeho ponorka pro jednoho člověka připomíná spíše letoun.
Miliardář prohlašuje, že "poslední velkou výzvou pro lidstvo je prozkoumání hlubin oceánů naší planety". Náklady na stavbu ponorky a její mateřské lodi vystoupaly údajně na 17 milionů dolarů.
Plány na stavbu ponorky, která by mohla sestoupit s tříčlennou posádkou třeba i na dno Mariánského příkopu, má také společnost Triton Submarines z americké Floridy.
Jí projektované plavidlo má velmi netradiční tvar. Je to vlastně skleněná koule o průměru asi dva metry, usazená v rámu s pohonnými jednotkami. Její odhadovaná cena je 15 milionů dolarů.
Sklo je křehký materiál, ale L. Bruce Jones, ředitel Triton Submarines, tvrdí, že s rostoucím tlakem "jeho pevnost roste". Společnost prezentuje svůj plán na stránkách www.tritonsubs.com.
Na dno chtějí i režisér Avataru a šéf Googlu
Tajemné oceánské hlubiny lákají i Jamese Camerona, režiséra takových filmů jako Titanic nebo Avatar. Cameron již před pěti lety sestavil tým, který potichu staví v Austrálii ponorku schopnou sestoupit i do těch největších hloubek.
Na rozdíl od Bransona a Triton Submarines má mít ale klasický tvar. Její stavba si vyžádá odhadem 7 až 8 milionů dolarů. Cameron řekl listu The New York Times, že ponorka na začátku příštího roku podstoupí ostré testy.
V létě příštího roku pak jeho tým chce v západním Pacifiku realizovat 12 až 15 ponorů. Hodlá sestoupit nejen do nejhlubšího místa Mariánského příkopu, ale potopit se chce i na dno Tonžského a Kermadeckého příkopu, které leží severně od Nového Zélandu.
Cameron jedná s oceánografickými instituty o dlouhodobé spolupráci, protože chce, aby jeho plavidlo bylo využíváno pro výzkum. Proto je také opatřuje kamerami pro 3D filmy.
Dalším magnátem v řadě, který financuje stavbu ponorky pro extrémní hloubky, je šéf Googlu Schmidt. Vyvíjí ji pro něj společnost Deep Ocean Exploration and Research.
Má uvézt tříčlennou posádku a její čelní část má být kvůli co nejlepšímu výhledu také ze skla. Náklady na její stavbu budou činit asi 40 milionů dolarů.
Deep Ocean Exploration and Research ukazuje vizualizaci ponorky na svých stránkách www.deepsearch.org.