Hledali novou Zemi. Našli další Jupiter

Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2009 16:30
Keplerův teleskop podle prvního vyhodnocení po 5 měsících skvěle funguje
Lokace planety HAT-P-7b, znázorněná Kaplerovým dalekohledem.
Lokace planety HAT-P-7b, znázorněná Kaplerovým dalekohledem. | Foto: Reuters

Los Angeles - Keplerův teleskop skvěle funguje a je na nejlepší cestě splnit svůj hlavní úkol. Tedy najít ve vzdáleném vesmíru planety, které jsou svými parametry a podmínkami k životu srovnatelné s naší Zemí.

 

Oznámil to dnes speciální tým amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) poté, co teleskop, vyslaný do vesmíru na začátku března, objevil planetu, velikostí připomínající Jupiter z naší sluneční soustavy.

 

Dosavadní výsledek pětiměsíčního působení Keplerova dalekohledu vědci zveřejnili v časopisu Science.

Teleskop našel planetu, pracovně nazvanou HAT-P-7b. Otočí se kolem své hvězdy zhruba jednou za dva dny, nejvyšší teplota na povrchu je 2376 stupňů Celsia.

Zemi se tedy HAT-P-7b rozhodně nepodobá, ale astronomové přesto neskrývají radost. Tím, že Kellerův teleskop tuto planetu vyhledal a předal o ní informace, prokázal svoji funkčnost.

 

Jinými slovy má na to, aby splnil to, co se od něj chce. Vyhledat něco jako dvojníka Země. Planetu, která se pohybuje dost daleko od svého slunce na to, aby na ní mohla být voda a tedy i život..

 

Dalekohled se pohybuje kolem Slunce a postupně se vzdaluje od Země.

 

"Je teď jasné, že náš dalekohled má předpoklady identifikovat planety, jako je Země. Dokonce velmi dobré předpoklady," uvedl astronom Jon Jenkins.

 

Mise dalekohledu má trvat minimálně tři a půl roku, ale možná až šest let.

 

"Domníváme se nyní, že "Kepler" najde spousty a spousty dalších Zemí," řekl na tiskové konferenci astrobiolog Alan Boss z Carnegie institutu ve Washingtonu.

Foto: Reuters

Specializovaný server space.com hodnotí smysl Keplerova teleskopu takto: "Pokud bude jeho mise úspěšná, lidstvo bude o krok blíže objevu jiného života ve vesmíru. Ale ať to dopadne jakkoliv, přínos je jasný. Pokud žádné planety podobné Zemi neobjeví, budeme vědět, že jsme prostě jedineční a možná přece jen úplně sami."

 

Dalekohled váží více než tunu, průměr hlavního zrcadla je 1,4 metru (pro srovnání: průměr zrcadla staršího Hubbleova teleskopu činil 2,4 metru). Prověřuje sto tisíc hvězd v souhvězdí Labutě.

 

Celkové náklady projektu jsou odhadovány na necelých 600 milionů dolarů.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy